Hovno hoří – rozbor knihy

 

   Kniha: Hovno hoří

   Spisovatel(ka): Petr Šabach

   Přidal(a): Anonym

 

 

Autor: Petr Šabach (1951, Praha)

Datum 1. vydání: 1994

Vydavatelství mého vydání: Paseka (2005)

Ilustrátor: Pavel Štefan

Literární druh: Epika

Literární forma: Próza

Literární žánr: Povídky

 

Povídky:

  • Sázka (Téma: Není všechno tak, jak to vypadá.)
  • Bellevue (Téma:
  • Voda se šťávou (Téma: Změna pohledu na svět během dospívání.)

 

Sázka

Téma: Není všechno tak, jak to vypadá.

Motivy: Nevědomost, sázka, čest, hrdost, stáří, nedůvěra, přátelství, rozpory

 

Postavy:

Plešatý dědeček (obr, plešatec)

  • Velký a starý dědeček, autor se domnívá, že dříve byl lamželezo🙂. Poslouchá tvrzení maličkého dědečka a zdánlivě logickými argumenty je vyvrací a nevěří mu.

Maličký dědeček

  • Dohaduje se s Plešatcem o nejrůznějších věcech, počínaje tím, že medvěd Grizzly měří tři metry padesát, po to, že určitě vydrží dvě minuty nedýchat.

 

Jazykový plán:

  • Spisovná řeč, nespisovná řeč- hlavně přímá řeč (lovci vydržej, dyť to s tebou sekne), mnoho přímé řeči, opakování spojení (Co?No!), občasné vulgarismy (sakra, do hajzlu, do prdele), kladení důrazu na jednotlivá slova formou velkých písmen (Udivilo jí, když TO u snídaně řekla.)

 

Jak byla kniha přijímána:

  • Kniha byla a je přijímána společností velice dobře. V roce 1999 byl na její motivy natočen film Pelíšky, ten se od té doby vysílá každé Vánoce a stal se tak tradiční součástí Štědrého večera nejedné české rodiny. Některé situace z Hovno hoří se objevují i v jiných filmech Jana Hřebejka (např. Pupendo).

 

Jak knihu vidím já:

  • Kniha se mi velice líbila. Již dříve jsem si jí chtěla přečíst, protože jsem na ni nejednou narazila u nás doma v knihovně, takže jsem ráda, že jsem se k ní konečně dostala. Kniha byla velmi zábavná a čtivá, autor se zbytečně nezdržoval, a tak se děj rychle posouval. Některé příhody z knihy jsem poznávala z filmu Pelíšky, který patří mezi mé nejoblíbenější filmy (např. nerozbitné skleničky- Komu tím prospějete?).  Jedna z věcí, která mě na knize zaujala byl způsob, jakým se autor dokázal vcítit do role malé holčičky, pokoušející pochopit svět a roli pohlaví ve společnosti v povídce Bellevue.


Další podobné články na webu:

error: Content is protected !!