Hrdinství není přežitek

Kdo je hrdina? Co znamená hrdinství? Máme hrdiny i u nás ?

U_libeňského_zámku,_gymnázium
commons.wikimedia.orgCC-BY-SA-3.0 – Jamesmousa
Zajímavá úvaha na téma hrdinství, kterou nám na zaslala na Studijni-svet.cz studentka kelly381.

Co to hrdinství vlastně je? Pro spoustu z nás je to osoba s comixů či filmů, která zachraňuje stovky životů lidem po celém světě a samozřejmě jí nechybí nadpřirozené schopnosti, jako je létání, velká síla a další. Ovšem, když se na to podíváme z realistického pohledu tak máme spoustu opravdových hrdinů, co zachraňují nejen lidské životy. Co takhle hasiči, když hasí požáry, pomáhají při povodních či třeba zachraňují kočku, také jsou tu záchranáři a doktoři, kteří zachraňují také naše životy. Také jsou to však i obyčejní lidé, u kterých to třeba nevidíme, ale hrdinství je i to že někomu podáme tzv. pomocnou ruku.

Hrdinové jsou také ti lidé, kteří dokážou něco sami pro sebe, přestat kouřit, pít nebo se zbavit závyslosti na alkoholu. Člověk, který má talent a něco dokáže, může být taky hrdinou, ale samozřejmě musí talent objevit a procovat na něm, aby se dostal co nejdál.

Velkými hrdiny jsou také kosmonauti, vrhají se do neznáma i přes to že se může sát, že se nevrátí. Nebojí se a jdou objevovat nově věci, i když to někdy trvá několik let. Spousta z nás je musí hodně obdivovat, že tu odvahu mají, jít za neznámem.

Co pro mě znamená hrdinství? Já nemám jen jednoho hrdinu, pro mě je hrdina ten, co něco dokáže a nebo pomůže, jak mě, tak i lidem či zvířatům, i kdyby to byla jen maličkost nebo velký čin. Když se nad tím tak zamyslím, tak mám jednoho, ne dva hrdiny, kteří převyšují nad ostatní. Je to můj táta máma. Táta mě naučil spoustu věci a do teď učí. Když jsem v nouzi, vím, že se na něj vždy mohu spolehnou a vím, že je tady pro mě. Samozřejmě je pro mě velkou hrdinkou i máma, ta je pro mě hrdinkou už jen pro to že mě porodila a díky ní a mému otci jsem tu, i ona pro mě dělá spoustu věcí a moc mi pomáhá a to je pro mě velké hrdinství, když vím, že jsou tu jen pro mě.

 

Můj hrdina

Hrdina ale nemusí být jen člověk. Zvířata jsou také hrdinové, hlavně psi. Záchranářští psi co zachraňují lidi z lavin, ale i z hořícího domu či z vody. Nesmíme také zapomenout na, ty co pomáhají nevidomým, nebo na ty co dělají společnost postiženým lidem a těm kteří pomáhají autentickým lidem se svou nemocí, už jen svou přítomností.

I zvířátka mohou dostávat ocenění za hrdinství jako 3 letá labradorka Lara, která se stará o postiženého Mirečka, který jako novorozeně přežil krvácení do mozku. Lara je speciálně vycvičená k tomu, aby se o Mirečka starala, nahrazuje mu ošetřovatelku a je jeho velkou strážkyní.

Ocenění také dostala kočka Lady, která zachránila své pány před uhořením.
Každý rok se hlasuje o zvířecího hrdinu na stránkách Můj hrdina, kde se napíšou příběhy zvířátek a pak se hlasuje.

Nemusí to však být jen psi, ale i jiná zvířata, je jedno jaká a nemusí nikoho zachraňovat, stačí, že pomáhají lidem, nebo jim dělají jen radost. Každé dítě, které má svoje zvířátko, tak to zvířátko je po něj určitě z nějakého pohledu hrdinou, ať už jen pro to že si s ním hraje, nebo se s ním jen mazlí.

Samozřejmě nesmíme zapomenou na naše vojáky, to jsou také velcí hrdinové. Jdou do války bojovat za svou vlast, aby nás všechny ochránili od válek a zbytečným bojů. Vsadím se, že vojáky obdivuje spousta z nás. I pro ně to musí být těžké a nechat doma rodiny s tím že jdou do války, kde mohou zemřít.

Můžeme si také všimnout, že se u nás udělují i medaile za hrdinství a za zásluhy. Dělí se do tří stupňů, kterým odpovídá materiál a počet fialových pruhů na stužce. Tuto medaili mohou dostat herci, sportovci, zpěváci a další…

Medaili za zásluhy dostali např. Barbora Špotáková (oštěpařka), Ivo Viktor (fotbalový brankář)
Medaili za hrdinství dostal: Rudolf Zvolánek záchranář, který vytáhl člověka ze sušicího sila 50×50 cm, kde musel amputovat ruku.

Podle mého, každý z nás je hrdina, i když to nevidí, nebo si to nemyslí, ale určitě každý z nás už někomu pomohl, ale třeba o tom neví. Je také spousta lidí, kteří to neřeknou, že jste pro něj hrdina a mohou vás obdivovat celý život.

Máme u nás také hrdiny, kteří jsou za to odměněni cenou Michala Velíška.
Kdo vlastně je a co udělal Michal ‚Velíšek?
Michal Velíšek byl střihač TV Nova, zavražděný na pražském Karlově náměstí poté, co se zastal napadené ženy s kočárkem. Z jeho vraždy byl obžalován David Lubina, již dříve několikrát zadržený pro ohrožování lidí střelnou zbraní. 22. listopadu 2006 byl Lubina pravomocně odsouzen k trestu 25 let vězení.
Michal Velíšek byl 28. října 2005 vyznamenán medailí Za hrdinství in memoriam.
Nadace ADRA každoročně uděluje Cenu Michala Velíška lidem, kteří prokázali občanskou statečnost a slušnost v situacích, ve kterých jde o záchranu lidského zdraví či života.
Cenu Michala Velíška za statečnost při záchraně lidského života letos získali za pomoc při vážné autonehodě tři muži, Lukáš Voborník, Petr Uchytil a Jiří Němec. Z hořícího auta vyprostili mladou ženu a její dvouletou dcerku.


Další podobné články na webu:

error: Content is protected !!