Informace z webu Xweb.8u.cz

První české virtuální PC muzeum

K příležitosti třiceti let od vyrobení prvního osobního počítače společnosti IBM bylo nedávno spuštěno české virtuální muzeum.

Návštěvníci se mohou podívat na nejzajímavější momenty z historie vývoje počítačů a počítačových komponentů. Prohlídka nabízí exponáty z let 1981 – 2011 a celkem je jich k vidění třicet. Nechybí podrobný popis, fotografie, 3D modely ani zajímavosti, které určitě stojí za povšimnutí.  

Odkaz:  http://www.pcmuzeum.cz

 

Dexpot – virtuální plochy také na Windows

Je to už nějaký ten pátek co se na Linuxu objevila možnost přepínání ploch a přidávání dalších efektů (napříkad Compiz). Pro velké množství lidí je to velmi praktické, protože tak snadno docílí mnohem lepšího pořádku při používání většího množství oken. Tuto možnost však na systémy Windows také přináší Dexpot a další programy třetích stran.
Dexpot rozhodně patří mezi nejlepší svého druhu, je z německých dílen a distribuován jako Freeware pro nekomerční využití. Většina srovnatelných programů jako jsou AltDesk nebo Deskspace nabízejí sice podobné možnosti, ale už se řadí do komerční kategorie.

První výhodou je česká a slovenská lokalizace, která usnadní nebo alespoň zpříjemní používání. Aplikace se ovládá pomocí ikony v oznamovací oblasti a dokáže vytvořit až 20 na sobě nezávislých pracovních ploch mezi kterými se lze pohybovat pomocí ikony na liště nebo klávesových zkratek. Tyto jednotlivé plochy mohou tedy disponovat vlastním uspořádáním ikon, pozadím nebo například i rozlišením obrazovky. Nabízí se dokonce možnost uzamykání pomocí hesla, bohužel tato cesta je spíše jen kosmetická – při vypnutí programu se k souborům snadno dostanete.

Hlavní funkce:

 • Náhled přes celou obrazovku – zobrazení všech ploch na jedné obrazovce
 • Katalog okna – tentokrát zobrazí všechny programy aktuální plochy
 • Okna plochy – správa aplikací (kopírování a přesouvání mezi plochami)
 • Pravidla plochy – nastavení chování aplikací při spuštění ( pozice, průhlednost…)
 • Pluginy – možnost aktivování dalších doplňků (3D kostka, hodiny a další)

Odkaz na stažení: http://www.dexpot.de/index.php?id=download

 

Doodletoo – kreslení online 

K dispozici je několik sdílených pláten a 3 základní nástoje: pero, sprej a přednastavené obrázkové symboly, kde samozřejmě nechybí možnost volby barvy a velikosti . Pokaždé, když kreslíte, můžete pomocí klávesy ENTER nebo tlačítka Say it sdílet zprávu, která se zobrazí u vašeho kurzoru. Další možností je si celé plátno vyfotit a sdílet například na Facebooku. Po registraci je navíc umožněno zvolit si do záložky oblíbenou barvu, vybrat si přezdívku a mnoho dalšího.

Odkaz: http://www.doodletoo.com/

 

RealWorld Graphics – Tvorba ikon online

RealWorld Graphics je šikovný online editor, který slouží k opravdu rychlé a snadné tvorbě ikon.

Aplikace je vhodná především pro nenáročné uživatele a její free verze nabízí základní nástroje jako jsou pero, čára nebo kapátko. Samozřejmostí je paleta barev nebo tvorba ikony z nahraného obrázku.

Odkaz: http://www.rw-designer.com/online_icon_maker.php

 

Memostation – učební pomůcka pro zábavnou a efektivní výuku

Memostation je všestranný výukový pomocník, který zajistí rychlé,  zábavné a hlavně efektivní učení od jazyků po matematiku.

Díky moderním funkcím se snadno naučíte mnohem více za stejný čas. Například při výuce jazyků se program zaměří na slovíčka, která vám nejdou a naopak ty jednoduchá bude opakovat méně nebo vůbec. V psané odpovědi aplikace dokonce dokáže inteligentně rozpoznat částečně správnou odpověď a podle toho jí ohodnotí.

Dále nechybí podpora testových úloh, přehled o stavu učení formou grafu, možnost nastavení tempa a mnoho dalšího.

Dostupných materiálů je obrovské množství, především cizích jazyků. Jen k výuce angličtiny jich je v současné době 174 a stále přibývají. Od letecké, ekonomické a hotelové angličtiny přes angličinu pro začátečníky až po slovíčka známých učebnic jako jsou Project, Time to talk, Face2face, New Headway nebo Business Benchmark.

Samotný program včetně všech materiálů můžete používat bezplatně po neomezenou dobu. Pouze funkce plánované učení je k dispozici 15 dní, poté je nutné si program zakoupit k jejímu dalšímu používání.

Odkaz: http://www.memostation.net

 

Facebook – tipy a triky v chatu

První možností vylepšení textu jsou smajlíci. V přiloženém obrázku naleznete jejich kompletní seznam.

Formátování textu

Dále můžete pomocí umístění určitého znaku před a za text docílit několika druhů formátování.

 • podtržený text : _text_
 • tučný text: *text*
 • kombinace: *_text_*

Obrácené písmo – oɯsíd éuǝɔáɹqo

Na závěr zbývá obrácené písmo, kterého snadno dosáhnete použitím následujících stánek: http://invertedtext.com/

 

Help For English – kvalitní angličtina pro všechny a zdarma

Po šikovném výukovém programu Memostation přišly na řadu stránky Help for English, které s programem tvoří skvělou kombinaci. Naleznete zde téměř vše potřebné pro úspěšné studium angličtiny. K dispozici jsou tisíce studijních materiálů pro různé věkové kategorie a všechny úrovně pokročilosti.

Obsah webu je rozdělen do spousty rubrik od gramatiky přes testy až po přípravu k maturitě. Samozřejmě nechybí ani slovník, spousta zajímavých informací, recenzí a softwaru ke stažení zdarma.

Odkaz: http://www.helpforenglish.cz/

 

Minipříspěvek – internetový svět

Na internetu je dnes obrovské množství stránek, občas jsou malinkaté (nejmenší blog na světe) a někdy zase přímo obrovské (nejvyšší webová stránka na světě). Některé dokonce sami řeknou, co si o člověku myslí (who you are?), jiné to ani říkat nemusí (střední kopáčská škola). Každopádně je vždy lepší, když stránka život ulehčí (Google pro idioty), než když život otráví (nejotravnější stránka na internetu – nefunguje při zablokování vyskakovacích oken).

 

Softwarové perličky – Easter eggs

Hra Dodge v přehrávači GOM

Ke spuštění této minihry je třeba nejprve zapnout přehrávač a kliknout do něj pravým tlačítkem myši. Zobrazí se nabídka ve které vyberte About GOM player. Teď už zbývá jen 2x kliknout doprostřed loga a případně potvrdit klávesou ENTER.

Plyšoví medvídci v Picase

Po otevření programu stačí jen stisknout zároveň Ctrl + Shift + Y . Po každém stisknutí této kombinace se na obrazovce objeví různě veliký medvídek.

Roboti a příběh Mozilly

V prohlížeči Mozilla Firefox napište do kolonky adresy about:robots a robotí stránka je na světě. Pro příběh Mozilly stačí napsat about:mozilla.

Vlny a padající knížky ve WinRARu

Nejprve z horní nabídky vyberte Nápovědu, kde je třeba zvolit tlačítko O WinRARU. Po kliknutí na logo se začnou pohybovat vlny a po opakování se zobrazí malá plachetnička u písmene R. Dále zde můžete také kliknout na knížky, které v zápětí začnou padat směrem dolů.

 

Na internetu dnes najdete hromady stránek, které se zabývají online sledováním filmů. Není se čemu divit, je to velmi výhodný byznys díky reklamám z vysoké návštěvnosti. Často však používají otravné přehrávače jako je například Megavideo. Vše je naštěstí o poznání jednodušší na stránkách YouTube.com.

 

Anglické filmy od YouTube

YouTube od nedávna na svých stránkách  nabízí převratnou novinku – americké filmy ke zhlédnutí zdarma. Nejsou to sice nějaké novinky typu Avatar nebo Harry Potter, ale už starší filmy jako Charlie Chaplin: Pay Day, Gulliver’s Travels, případně animované pohádky s Pepkem námořníkem. Všechny filmy jsou bohužel pouze v anglickém jazyce.

Odkaz: http://www.youtube.com/movies

 

České filmy na YouTube

Asi zajímavější pro někoho bude možnost sledovat starší české filmy. Ty už přímo samotný YouTube nenabízí, ale můžete najít spoustu kanálů, které takové filmy sdružují. Filmový výběr je plný opravdu kvalitní české tvorby.Z těch nejzajímavějších filmů určitě stojí za zmínku například:

 • Dívka na koštěti
 • Báječná léta pod psa
 • Můj brácha má prima bráchu
 • Pan Tau
 • Lucie, postrach ulice
 • Vrať se do hrobu
 • Dědictví aneb Kurvahošigutntag
 • Arabela se vrací
 • Smrt krásných srnců
 • Zlatí úhoři
 • Petrolejové lampy
 • a mnoho dalšího

Všechny tyto filmy a mnoho dalšího naleznete v následujících kanálech YouTube.

 • CeskeKOMedie – zabývá se především humornými filmy/seriály z dob Československa. Najdete zde ale i známé večerníčky.
 • Filmgoria – zaměřuje se československými filmy všech druhů.
 • České filmy – velmi obsáhlá databáze československých a také českých filmů.

 

BBCode – uživatelská minipříručka

BBCode je anglická zkratka z Bulletin Board Code, což  je doslova kód nástěnek, tedy online diskusí. Jedná se tedy o jazyk používaný pro formátování příspěvků na diskusních fórech. BBcode využívá právě i Mingle forum. Značky jsou uzavírány do hranatých závorek a text, který jimi chcete ovlivnit vkládáte vždy mezi uzavřené závorky.

Příklad: [značka] text [/značka].

A jaké jsou tedy značky (nejen) pro Mingle forum ? Nejprve ty které nabízí lišta editoru.

Napište text nebo odkaz, pak celé označte a klikněte na ikonku.  Závorky s kódem se vloží automaticky před a za vybrané slovo.

[b]tučný text [/b]

[i] kurzíva [/i]

[u] podtržení [/u]

[s] přeškrtnuté [/s]

[code] neproporcionální písmo [/code]

[quote] citace [/quote]

[list] seznam
[*] první položka
[*] druhá položka
[/list]

[url] hypertextový odkaz (zadáte URL adresu odkazu)[/url]

[img] vložení obrázku (zadáte URL adresu obrázku)[/img]

[email] vložení e-mailové adresy@[/email]

[color=#číslo barvy] barevný text [/color]
[ embed] Video YouTube [/embed]
Zadává se adresa stránky s videem a vkládejte kód pro video na řádek samostatně. Zablokovaná videa pro sdílení na jiných stránkách se samozřejmě nezobrazí (zkontrolovat zda je vkládání povoleno můžete u videa na stránkách YouTube přes SDÍLET -> VLOŽIT – povolená videa zde mají zobrazen kód pro vkládání – tento kód však nevkládáte na fórum).

[map]Mapa Google – vkládá se URL adresa stránek s mapou[/map]

Další složitější možnosti:
[url=odkaz]popis odkazu[/url] (jedná se o odkaz kde nebude zobrazen skutečný link, ale jen odkazující slovo)

[img=odkaz na obrázek]popis obrázku[/url] (jedná se o obrázek , který se zobrazí pomocí popisu)

[email=e-mailová adresa]text vyzývající k odeslání e-mailu[/url] (například odkaz Pošli mi e-mail)

 

WordPress – jak na spam – efektivně!

Jen co návštěvnost webu začne růst, často se vzápětí objeví nám nemilé spamy. Ve WordPressu je mnoho možností jak zabránit nevyžádaným komentářům. Tou první je ručně schvalovat každý komentář. Nicméně tato možnost je značně nepraktická a později ve větším množství neúnosná. Proto je zde nejlepší využít z řady dostupných pluginů, kterými můžeme vše snadno a hravě zvládnout.

Můžete najít řadu antispamů na různých principech fungování, například opis písmen nebo vypočítání příkladu před přidáním komentáře. Tyto možnosti jsou však jistým znepříjemněním pro návštěvníky – sice malým, ale přeci. Proto naprosto ideální je zvolit Raven’s Antispam. Tento skvělý plugin z české dílny si dokáže se spamy hravě, a hlavně efektivně poradit. Například na tomto webu od jeho instalace před několika měsíci nebyl zaznamenán jediný spam.

Pro instalaci v administraci zvolte pluginy-> instalace pluginů -> dejte vyhledat Raven’s AntispamPo aktivování už není třeba další nastavování a váš web je spolehlivě chráněn.


Další podobné články na webu:

error: Content is protected !!