Máj – rozbor knihy a čtenářský deník

Kniha: Máj

Autor: Karel Hynek Mácha

Přidal(a): Ann

Zasláno na Studijni-svet.cz   –   Více rozborů na Rozbor-dila.cz

 

Autor:  Karel Hynek Mácha (1810-1836)

Významný český spisovatel. Vystudoval filozofii a práva. Hrál také v ochotnickém divadle. Rád cestoval, přitahovaly ho opuštěné zříceniny a hrady, divoká příroda a vše tajemné. Napsal román Cikáni, Křivoklad a povídky Marinka a Pouť krkonošská. Nejznámější je romantická báseň Máj.

 

HLAVNÍ POSTAVY:

Jarmila – dívka, která miluje Viléma

Vilém – mládenec, který lásku Jarmile oplácí, ale zároveň to je obávaný vůdce loupežníků

Hynek – samotný Mácha, který zde představuje poutníka

 

ROZBOR DÍLA:

            Jarmila čeká na skále nad jezerem na svého milého Viléma. Je první májový večer a všechno dýchá láskou. Vilém dlouho nepřichází. Najednou uvidí na jezeře člun. K Jarmile přichází muž – plavec a ona mu padá kolem krku. Pak pozná, že to není Vilém, ale jeho druh – loupežník. Od něj se dozvídá zlou zprávu. Vilém bude příští den popraven, protože zabil svůdce Jarmily – svého otce, kterého nepoznal. Plavec odchází a zanechává dívku jejímu osudu. Jarmila ze žalu skočí ze skály do jezera a utopí se.

Vilém je ve vězení a v noci před popravou přemýšlí o smrti a prázdnotě po ní. Vzpomíná na své dětství, jak ho otec vyhnal a on pak vyrůstal mezi loupežníky. Později se stal jejich velitelem a dostal přezdívku Strašný lesů pán. Cítí se ukřivděn a všechno dává za vinu svému otci. Jeho čas mu odměřují kapky, které skapávají z mokrých stěn kobky. Strážce vězení přichází Viléma zkontrolovat a je zděšen jeho strašným zjevem ve tváři a samomluvou. Rozpláče se nad ním a nikdy se už neusměje.

O půlnoci na pahorku nad jezerem (popraviště s kůlem a kolem) se sbor duchů připravuje na příchod  Viléma. Sundávají starou lebku a ptají se přírody, co dá Vilémovi k pohřbu. Žáby obstarají zpěv, vichr hudbu, rosa dá slzy, mušky ponesou svíce a krtek vyryje hrob.

Ráno je Vilém veden na popraviště. Lid z města ho doprovází a někteří se za něj modlí. Vilém se naposledy loučí se světem. Pak je mu uťata hlava a tělo vpleteno do kola. Mezitím loupežníci v lese truchlí pro svého velitele.

Po sedmi letech projíždí kolem popraviště poutník s koněm. V hostinci mu hostinský vypráví Vilémův příběh. Poutník lituje ztraceného života a srovnává svůj život s životem Viléma.

 

VLASTNÍ HODNOCENÍ:

Tato báseň popisuje tragédii tří lidí (Jarmila, Vilém a jeho otec), kteří byli nešťastně svedeni dohromady svým osudem.  Při čtení jsem se musela často vracet, abych vůbec pochopila děj. Líbila se mi krásně líčená příroda v měsíci květnu.

BODY: 7         ZNÁMKA: 2-

 

ÚDAJE O KNIZE:

Kniha byla vydaná v nakladatelství Knižnice v roce 1944. Má 77 stran. Kresbou doplnil Václav Karel. Údaje o autorovi jsem našla v Kompletním přehledu české i světové literatury od Marie Sochorové.

ÚRYVEK:

str. 30

Hluboké ticho. – Z mokrých stěn

kapka za kapkou splyne

a jejich pádu dutý hlas

dalekou kobkou rozložen,

jako by noční měřil čas,

zní – hyne – zní a hyne –

zní – hyne – zní a hyne zas.

 

Tato sloka popisuje, jak je Vilémovi ve vězení odměřován čas.


Další podobné články na webu:

error: Content is protected !!