Petr a Lucie – rozbor knihy (2)

rozbor

 

   Kniha: Petr a Lucie

   Spisovatel(ka): Romain Rolland

   Přidal(a): T.

 

 

Romain Rolland (1866 – 1944)

Petr a Lucie

Příběh začíná v metru, při bombardování. Zde se poprvé setká Petr s Lucií. Poté se potkávají na ulici a poprvé spolu prohodí pár slov. Začnou si povídat a Petr zjistí, že se Lucie živí kresbami. Tak se jednou domluví, že se od ní nechá namalovat. Postupně začíná velká láska. Scházejí se, prožívají každý den jako kdyby byl poslední a zapomínají na válku. Postupně si užívají všech tajů lásky a plánují společný život,     i když vědí, že žádný nebude, protože Petr bude muset do války. Na Velký pátek jdou do kostela poslechnout si varhanní koncert. Při koncertu dopadne na kostel bomba a zřítí se pilíř, který zabije Petra i Lucii.
 

Postavy:

Lucie: Dívka, která se nezajímá o budoucnost, žije pouze v přítomnosti. Miluje vše kolem sebe. Byla optimistkou, až do doby kdy se dozvěděla, že Petr má nastoupit na vojnu. Otec jí zemřel a matka se jí zřekla. Vydělává si tím, že kreslí obrazy na objednávku.

Petr: Je to student patřící do bohaté rodiny, a protože žije snadný život neumí si představit, co je to bída. Nemá rád dobu, ve které žije a stále věří, že všechno bude časem lepší.

Filip: Je srdečný, vstřícný a starší bratr Petra. Má k němu vřelý vztah do doby, kdy dobrovolně narukuje.

 

Tehdy mladí lidé žili s nejistotou jestli se dožijí zítřka, nebo jestli nepůjdou do války. Proto se více oddávali lásce, aby měli pro co žít. Je zde vidět jak je válka ovlivňuje     a trápí. Je to příběh o hledání smyslu života, a takové knihy jsou aktuální i dnes.

Na mě dílo moc nezapůsobilo. Je to sice moc hezky napsané a je zde skvěle popsán vztah mezi dvěma lidmi v tak kruté době, ale já mám raději jiná témata. Vyvolává ve mě záporné pocity.

 

Romantismus:

Klade důraz na osobitost autora, na bezprostřední zážitek, na city a fantazii. Hlavní hrdina, který často splývá s autorem, byl výjimečný, často osamělý člověk. Základní motiv je konflikt mezi snem a skutečností, v níž převládají peněžní vztahy. Autoři obdivují minulost, mystiku, lidové slovesnosti, exotiku a přírodu.

  • Název je hodně spjatý s obsahem, protože Petr a Lucie jsou hlavními postavami této knihy.

 

Klíčové místo na konci knihy:

O Velkém pátku 29. března kdy Petr s Lucií šli do chrámu na náměstí svatého Gervasia, je během varhanního koncertu při bombardování pohřbil mohutný padající pilíř.

 

Děj probíhá během první světové války.

 

Próza je protestem proti válce, ale i oslavou životní opravdovosti a čistoty mladých  srdcí.

  • Dílo je psáno ve spisovném jazyce a jsou zde spíše krátké věty a doplňovací otázky. Podle mého názoru je to důvod, který zvýší napětí knihy a zaujmutí čtenáře.
  • Romantismus
    • Eric Maria Remarque: 1898 – 1970
    • Ernest Hemingway: 1899 – 1961
    • Mika Waltari: 1908 – 1979


Další podobné články na webu:

error: Content is protected !!