Petr a Lucie – rozbor knihy (4)

rozbor

 

   Kniha: Petr a Lucie

   Spisovatel(ka): Romain Rolland

   Přidal(a): jslavia

 

 

Literární druh: Epika

Literární žánr: Milostná novela

 

Časoprostor: Paříž, během první světové války od 30. ledna do 29. března 1918

Vypravěč: er forma

Kompozice: chronologická

 

Děj:

Jednoho šťastného dne v méně šťastné první světové válce, v ponuré náladě hlavního francouzského města Paříže, narazí Petr v metru do krásné dívky. A tak to celé začalo. Urozený Petr se okamžitě zamiloval. Možná i kvůli tomu, že zuřila válka, a on nikdy ani nemiloval, ani nebyl milován. Poté co Petr dívku uviděl, neustále na ni myslel. Uplynuo sotva pár dnů a dvojice se zase setkala. Protnuli se pohledy i úsměvy, ale Petr nebyl schopný slečnu oslovit. Při třetím setkání se to Petrovi povedlo Lucii oslovit a domluvit si rande u kašny. Petr se s Lucií stýkal častěji a častěji, až bylo oběma jasné, že se k sobě jejich srdce naklonila. Společné chvíle dávají páru naději a nechávají zapomenout na válku, která už 4 roky celou Evropu vyčerpávala. Petr také přemýšlí nad tím, proč musí za několik měsíců nastoupit do boje jako voják. Jeho srdce totiž bije pro Lucii a ne pro Francii a jeho duše mu zabíjení nedovoluje. Před velikonocemi je oběma jasné, že pokud válku přežijí, bude to jen zázrakem. Naplánují tedy, že se na Velikonoce zasnoubí. Řeší se i problém, který by nastal případnou svatbou. Petr je urozeného původu, zatímco Lucie patří do chudší vrstvy. Děj končí v kostele na Velký pátek, když při bombardování Paříže kostel spadne a jeden z pilířů Petra i Lucii v obětí zavalí.

 

Téma:

Příběh je o kontrastu mezi láskou dvou mladých lidí a krutým válečným světem. Tématem je také jak mladí lidé, prožívali válku a jak se snažili udělat si život co nejpřijatelnější. Kniha poukazuje i na to, že většina lidí s válkou nesouhlasila, nebojovala a válku nenáviděla.

 

Charakteristika postav:

Petr – hodný, romantik, z bohaté rodiny, má rád Lucii, miluje ji, možná si trochu myslí, že je víc než ona.

Lucie – chudá bojovnice; i když maluje bídně, snaží se tím vydělat; miluje Petra; něžná; veselá; citlivá

 

Jazyk

Krásný pestrý plný zbarvení; metafory a přirovnání, přechodníky

 

Dobově literární kontext:

Realismus 20. Století

Roamin Rolland (1866-1944) byl francouzský prozaik a dramatik. V roce 1915 získal Nobelovu cenu za literaturu. Byl ostrý kritik války a fašismu. Proslavil se díly Jan Kryštof a Petr a Lucie.

 

Vlastní hodnocení

Příjemná, krátká knížečka s jednoduchým a hlubokým příběhem. Krásně se hodí, jako četba do vlaku, když se nechcete zabývat nějakou super strhující detektivkou Jo Nesba nebo psychologickým románem od Dostojevského. Příběh i jazyk jsou krásné, do knih jsem se po chvíli zabral a bylo těžké od ní odtrhnout oči.


Další podobné články na webu:

error: Content is protected !!