Podivuhodny příběh doktora Jekylla a pana Hyda

Kniha: Podivuhodny příběh doktora Jekylla a pana Hyda

Autor: Robert Louise Stevenson

Přidal(a): Paja

Zasláno na Studijni-svet.cz   –   Více rozborů na Rozbor-dila.cz

 

Záhada dveří

Pan Utterson advokát, zamračený muž, chladný, málomluvný ale lidská společnost mu problém nedělala. Všichni jeho přátelé byli jeho rodina ati co je znal nejdéle – byla to osoba dobrodušná přijímal okruh přátel tak jak byl. Mezi jeho přátele patřil i jeho vzdálený příbuzný pan Endefield. Často spolu chodili na dlouhé procházky, moc si u nich nepopovídali, ale vždy se na ně velmi těšili. Během jedné takové procházky, narazili na skromnou až strašidelnou ulici a v ní na jeden záhadný dům. Kolem domu byli tuláci a jiní náhodní návštěvníci. Pan Endefield když uviděl dveře do domu vzpomněl si na jeden příběh. Šel kdysi domů od někud a uviděl dva lidi malou holčičku a malého mužíčka. Ten mužíček si vykračoval tak rázně až běžící děvče zašlápl, nevšímal si toho a šel dál. Děvče křičelo a seběhla se její rodina, mezi tím pan Endefield dotáhl muže zpět. Holčičce nic nebylo, tak jen mužíčka lidé postrašili, že o tom všude poví dokud nedostanou peníze a klidně muž souhlasil. A dovedl je do těchto dveří a vypsal jim šek. Oba dva se tomuto příběhu podivovali, pan Endefield prozdradil jméno toho muže – Hyde a pak jej popisoval tak že z něj měl sám strach a divný pocit. I když Endefield Uttersonovi neprozradil jméno majitele domu a peněz z šeku on to již věděl.

 

Pátrání po panu Hydovi

Pan Utterson doma našel závěť pana doktora Jekylla kde všechnen svůj majetek odkazuje Hydovi. Advokát byl z toho už dávno rozčarovaný, ale po oné historce začíná mít větší obavy. Věděl za kým jít, kdo ví víc – doktor Lanyon jeho i Jekyllův dlouhodobý přítel. Lanyon, však advokátovi řekl pouze, tolik že o Jekyllovi posledních 10 let neslyšel, že se z něj stal podivín, a že pohádali kvůli nějakému vědeckému problému. O Hydovi nikdy doktor neslyšel. Utterson tu noc nespal, myslel jen na Hyda, jak vypadá, co  je zač a proč k němu chová Jekyll takovou důvěru. Od té doby ho chtěl spatřit a tak každý den chodil kolem jeho domu. Jednou v noci ho konečně potkal, oslovil ho, zeptal se na doktora Jekylla a požádal ho o to jestli se mu může podívat do tváře. Hyde chtěl vědět jak ho advokát poznal ten mu to, ale neřekl. V Uttersonovi také budil odpor a strach a také nevěděl přesně proč. Advokát na cestě domů zaklepal u Jekylla ten však nebyl doma. Zeptal se tedy Poola vrátného na pana Hyda, ten o něm moc nevěděl, viděl ho jen párkrát věděl jen, že ho má poslouchat. Utterson si na odchodu pomyslil že ten Hyde je určitě nějaká odplata za Jekyllovo neřízené mládí. A usmyslel si, že také najdenějaká Hydova tajemství z minulosti, že na něj ještě vyzraje a zachrání Jekylla.

 

Poslední noc

K panu Uttersonovi přišel rozrušený Pool (služebný dr. Jakyla) a vyprávěl mu o panu doktorovi, jak se jeho situace zhoršila a že má o něj strach. Pan Utterson se tedy odhodlal jít s Poolem k doktrovi domů. Už jen cesta ho děsila, ulice Londýna byly úplně lidprázdné. Když dorazili do domu sešlo se celé vystrašené služebnictvo. Pool vzal pana Uttersona k pracovně doktora aby mu dokázal, že hlav vycházející z pracovny není doktorův. Potom Pool začal Uttersonovi vysvětlovat, že ta osoba v pracovně není doktor, ale někdo kdo ho zabil a teď tam žije místo něj. Popisoval mu chování toho člověka, že neustále chce nějaké léky a žádné nejsou ty správné, píše své požadavky na papír a nikdo dlouho v jeho pracovně nebyl, takže ho ani neviděl. Jednou, že ho i přistihl venku z pracovny, ale na obličeji měl masku a rychle se ukryl zpět do pracovny. Pan Utterson pochopil, že Pool si myslí že tou osobou je pan Hyde. Pak se pan Utterson rozhodne, že musí něco podniknout, chce s panem Poolem vtrhnout do pracovny. Když, však vtrhli do pracovny našli na zemi umírajícího Hyda s jedem v ruce, začali hledat doktora nenašli ho v celé budově. Našli jen jeho závěť, ve které vše odkazoval Uttersonovi a dopis z rána toho dne – doktor vzkazuje ať jej nehledají, že zmizel, ať si přečte dopis od Lenyona a pak jehozpověď. Advokát Utterson si vzal všechny dokumenty domů k prostudování a slíbil, že se do půlnoci vrátí.

 

Vyprávění dr. Lanyona

Pan doktor píše, že 9. ledna dostal dopis od Jekylla, který o velmi překvapil, protže si nebyli zvyklí dopisovat. Stálo v něm nejprve vysvětlení, doktor žádal svého nejlepšího přítele o pomoc, dal mu pokyny ať u něj doma najde zásuvku s prášky a tekutinou, donese ji k sobě domů, že si pro ni po půl noci někdo přijde. Vdopise zdůrazňoval, že je to pro něj velice důležité. Doktor Lanyon udělal vše podle pokynů a čekal po půl noci na toho člověka. PO půl noci přišel ke dveřím zvláštně zhrbený člověk, ze ktereého šla hrůza,  rychle vkloouzl k doktorovi domů. Byl nervózní, vulgární a rychle chtěl to pro co si přišel. Doktor ho uklidňoval a snažil se ho poznat. Zhrbený člověk se uklidnil, omlouval se a choval se slušně. Pak mu doktor ukázal kde najde zásuvku, člověkovi se nesmírně ulevilo. ze zásuvky vyndal tekutinu, odměřil si trochu a vhodil do ní prášek, tekutina měnila barvy a bublala, až dosála konečné fáze. Pak se zeptal doktora jesli má se sklennicí odejít ven nebo jestli ji má vypít před ním.  Lanyon byl zvědav a nenechal ho odejít. Hrbáč tak obsah vypil před ním a přeměnil se v doktora Jekylla. Ten hrbáč byl i podle Jekylla znám pod jménem Hyde, ten kdo zabil Carewa. Lanyon z toho byl úplně zmatený, a od té doby neměl klidné spaní.

 

Jekyllovo podrobné vylíčení vlasního případu

Doktor Jekyll popisuje svůj život, život spravedlivého, vážného, inteligentního a dobrého člověka. Pak ovšem píše o tom jak každý má své dobré a špatné vlasnosti, které se mísí v jedné osobě. Popisuje svůj objev, že člověk je pouhou směsicí více osobností. Říká, že i on měl rozdvojenou osobnost jedna část byla doktor snažící se o vědní pokrok a druhá ty jež zajímaly pouze hanebnosti. Tyto své dvě osobnosti chtěl rozdělit. Začal s pokusy, byl si vědom, že může přijít o život. Uspěšně namíchal ten správný roztok a vypil jej, po bolestech, křečích a polámaných kostech se vzbudil jako nový člověk. Měl nové, jiné pocity,  cítil se hříšný, svobodný a celkově jiný, když se podíval do zrcadla uviděl úplně jiného člověka. Jeho druhá osobnost byla malého vzrůstu, mladší, zosobněné zlo, znatvořená a zchátralá – vzhled pana Hyda. Proto se jej každý bál byl pouze zlá část osobnosti. Když se pak napil roztoku znovu proměnil se zpět. Tato druhá podoby se mu zalíbila a začal jí využívat ke svému hříšnému životu a nemusel se tak bát o doktorskou pověst. Zařídil panu Hydovi bankovní účet, obstaral dům, seznámil ho se svým služebnictvem a napsal na něj svůj majetek, kdyby se náhodou někdy nemohl proměnit zpět do své podoby doktora. Jednoho rána se však pan doktor z ničeho nic probudil jako pan Hyde. Až moc si užíval osobnosti pana Hyda, že v něm začala převládat. Ztrácel nadvládu nad svým lepším já a musel se pro jednu osobnost rozhodnout. Vybral si podobu doktora ale druhého domu se nevzdal. Jako doktor žil nějakou dobu, ale pak si znovu roztok namíchal a vypil jej.Neskutečné zlo se v něm probudilo a byl jako smyslů zbavení, tu noc zabil Carewa. Když se promněnil zpět, měl aspoň důvod v této podobě zůstat, po Hydovi bylo vyhlášeno pátrání. Nějakou dobu zase měl podobu doktora ale později zase podlehl pokušení. Když změnil podobu, šel se projít do parku a ta zničeho nic se mu udělalo nevolno a byl z něj pan Hyde. Nemohl domů a navíc to byla hledaná osobnost, potřeboval svůj roztok. Nechal se odvézt do hotelu a napsal dopis Lanyovi a Poolovi, pak jen netrpělivě čekal. U Lanya se proměnil v Jekylla a jel domů. Druhý den však trpěl každou hodinu se jeho tělo chovalo jako před proměnou tak jen jedl drogu a nic jiného nedělal. Postupně zeslábl, v noci nespal, byl vyčerpaný. Osobnost Hyda jakoby více a více sílila, Jekyll se snažil s ním bojovat, ale marně. Začal na něm nesnášel úplně všechno. Hyde nesnášel Jekylla kvůli jeho nechuti vúči jemu, a chtíči spáchat sebevraždu. Dělal doktorovi naschvály a málem by ho i zabil spolu se sebousamým ale život miloval. Doktor se však s tímto osudem smířil a dokázal by sním žít kdyby mu nedošla zásoba drogy. Svůj dopis doktor končí s poslední dávkou roztoku v krvi, a ukončuje tak život Henryho Jekylla. Píše, že mu je jedno jak, ale že Hyde určitě zemře.


Další podobné články na webu:

error: Content is protected !!