Smrt krásných srnců – rozbor knihy (3)

 

   Kniha: Smrt krásných srnců

   Spisovatel(ka): Ota Pavel

   Přidal(a): Ivet

 

 

Ota Pavel, původním jménem Ota Popper, se narodil v Praze. Věnoval se sportovní novinařině a působil rovněž jako publicista, redaktor a spisovatel. Je autorem děl, jež jsou naplněny láskou k přírodě a obdivem ke sportu.

 

Největší proslulost si získaly Pavlovy autobiografické povídky, a sice Smrt krásných srnců a Jak jsem potkal ryby, které vyšly v knížce Fialový poustevník. Ota Pavel je rovněž autorem celé řady dalších knih – Plná bedna šampaňského, Dukla mezi mrakodrapy, Syn celerového krále, Pohár od Pánaboha nebo Pohádka o Raškovi.

 

Sbírka povídek Smrt krásných srnců obsahuje celkem osm autobiograficky laděných povídek, které zachycují především Pavlův obdiv k autoritě otce, nicméně povídky jsou uvozeny Pavlově mamince, které spisovatel věnoval vzpomínku. Děj povídek se odehrává ve 20. století, konkrétně pak v období od 30. let do 60. let, kdy Pavlův otec umírá.

 

Smrt krásných srnců tedy obsahuje tyto povídky – Nejdražší ve střední Evropě, Ve službách Švédska, Smrt krásných srnců, Kapři pro wehrmacht, Otázka hmyzu vyřešena, Prase nebude!, Králíci s moudrýma očima, Běh Prahou a črta Jak jsme se střetli s vlky.

 

Jednotlivé povídky tedy zachycují život Pavlového otce, kdy se nejdříve je Pavlův otec autorem popsán jako mužem plný elánu, snů, idejí a tužeb. Pavlův otec pracuje ve švédské firmě Electrolux, kde prodává vysavače a ledničky. Dokonce se stává mistrem světa v počtu prodaných kusů, a proto je toto období zřejmě nejúspěšnějším a nejšťastnějším v životě Pavlového otce.

 

Protože byl Pavlův otec Žid, musí za války odejít dva ze tří jeho synů do koncentračního tábora. Pavlův otec se proto vydal i přes zákaz nachytat kapry, aby se jeho synové mohli dosyta najíst a přežít to, co je čeká.

 

Závěrečné povídky líčí osudy Pavlového otce za druhé světové války a jeho politické přesvědčení. Pavlův otec se totiž nakonec rozchází s komunistickými ideály a vrací se zpět do židovské komunity, neboť zjišťuje, že právě židovská identita je mu nejbližší.

 

Kromě Pavlového otce je pro povídky typická i postava pytláka Proška, který žije u Křivoklátu a Berounky. Pavlův otec k němu často jezdí pytlačit, především lovit ryby, avšak jednou Pavlův otec uloví i srnce.

 

Autobiografický laděné povídky, které vyšly pod titulem Smrt krásných srnců, jsou silným příběhem o Pavlově otci a o tom, jaký respekt a úctu Ota Pavel ke svému otci měl. Kromě toho však Pavel v povídkách zdůraznil rodinu a její klíčový význam pro vytvoření domova a sepětí s nejbližšími.

 

Co se týče jazykových prostředků, je jazyk poetický, Pavel využívá lyrizovaných prvků a odkazů lidové slovesnosti. Důraz klade na přírodu a její sepětí s člověkem, obdivně se Pavel vyjadřuje o rybách a o vodě. Kriticky se naopak Pavel staví k válce a k okupaci.

 

Některé povídky Oty Pavla byly dokonce i zfilmovány – k nejznámějším pak patří právě Smrt krásných srnců a rovněž Kapři pro wehrmacht.


Další podobné články na webu:

error: Content is protected !!