Spalovač mrtvol – otázky k maturitě na zkoušku

Kniha: Spalovač mrtvol – otázky

Autor: Robert Louis Stevenson

Přidal(a): Skokan

 

 

 

1)      Charakterizujte žánr románu

–        Tuto knihu bychom mohli zařadit buď do žánru thrilleru, nebo hororu. Rozdíly mezi těmito žánry jsou dva. Zaprvé je rozdíl v tom, zda čtenář pociťuje spíše napětí a obává se o hrdinův osud – thriller, nebo čtenář spíš pociťuje osobní strach – horor. Z tohoto hlediska by kniha spíš patřila do žánru hororu. Podle druhé hlediska je tomu ovšem přesně naopak, pokud se v knize vyskytují nadpřirozené postavy, tak se kniha řadí spíše do hororu, pokud ne, tak do thrilleru. Podle tohoto hlediska je kniha tedy spíš thriller, než horor, musíme se tedy spokojit s tím, že kniha je něco mezi tím.

 

2)      Jaké jsou hlavní znaky hororu? Jaké postupy používá? Jaká jsou jeho témata?

–        Hlavní znaky hororu jsou tísnivá atmosféra a strach. Využívá postupy stupňujícího se strachu. Témata hororu jsou prakticky jakákoliv, z logiky věci vyplívá, že bývají spíš smutná, ponurá.

 

3)      Kniha je uvedená mottem: „Největší lstí ďábla je, když sám o sobě prohlašuje, že není.“ Jak citátu rozumíte? Jak souvisí s knihou?

–        Rozumím mu tak, že největší nebezpečí zla spočívá v tom, když se ho někdo snaží propagovat pod závojem dobra, ušlechtilosti. Tedy konkrétně v knize, když se snaží Willi přesvědčit pana Kopfrkingla, že když zabije Židy, tak jim pomůže.

 

4)      Srovnejte pojetí černého humoru a grotesky u Fukse a Kafky.

–        Fuksův a Kafkův humor a smysl pro groteskno jsou si dost podobné a nelze nalézt mnoho rozdílů.

 

5)      Jak na vás působí promluvy pana Kopfrkingla? Pokuste se charakterizovat jeho vnitřní svět.

–        Působily na mne šíleně, místy až strašidelně. Celou knihu jsem se podivoval nad tím, že ho někdo neokřikne, popřípadě, že si někdo neprosadí svou a také nepromluví. Jediný, kdo v jeho přítomnosti mluvil více než on, byl snad Willi.

Také mě přišlo divné, že se nikdo z rodiny nepokouší vymanit se z morbidní atmosféry, kterou okolo sebe věčnými řeči o kremaci rozprostírá. Já bych v jeho přítomnosti nemohl žít.

Středem svět pana Kopfrkingla je krematorium, kremace, mrtvoly. Z toho důvodu je velice ponurý a neveselý. Pan Kopfrkingl vyznává jakousi zvrácenou teorii o tom, že pokud někoho spálíme, pomůžeme tím bohu v obrácení člověka zpět v prach a duše se tak rychleji reinkarnovat. Tento prvek má ze své knihy o Tibetu.

 

6)      Od jakého „utrpení“ chce pan Kopfrkingl lidi osvobodit?

–        Od utrpení na tomto světě. Pan Kopfrkingl věří, že smrtí se zbavíme utrpení na tomto světě. Citace:  „…Smrt osvobozuje člověka od bolesti a utrpení…“ strana 58

 

7)      Jakou roli v románu hraje fašistická/nacistická ideologie a Tibet a jeho náboženství?

–        Fašistická ideologie je v knize ta zlá strana. Tibet a jeho náboženství je naopak strana dobra. V knize můžeme vidět rozbroje těchto dvou ideologií, např. v okamžiku, kdy se pan Kopfrkingl snaží zabít svou dceru, ale vlivem Tibetského posla na ni zapomene.

 

8)      Jaký význam má Kopfrkinglova „hra na jména“?

–        Žádný, pan Kopfrkingl je jen romantik, který se tuto hru hraje se svojí ženou. Citace:

„Jména nic neznamenají,“ usmála se Lakmé, „vždyť sám víš, jak se dají měnit. Sám říkáš Hroznýši U Stříbrného pouzdra, ještě že to pan Strauss nehledal… mně říkáš Lakmé místo Marie a sám chceš, abych ti říkala Romane místo Karle.“

„Protože jsem romantik a mám rád krásu, drahá,“ – strana 10

 

9)      Které motivy a výrazy se v knize neustále vracejí a opakují?

–        Růžolící se dívka v černých šatek, tlustý pán a šílená žena s pérem na klobouku, starší dáma s půllitrem v ruce, příjmení stejná s příjmeními některých skladatelů (Dvořák, Janáček…), předčítání novinových titulků, pražené mandle…

 

10)   Která scéna na vás nejvíce zapůsobila a proč?

–        Nejvíce na mě zapůsobila scéna, při které se mu zjeví posel z Tibetu, jelikož mi z počátku nedošlo, že se pan Kopfrkingl pomátl a že jsou to pouze vidiny a myslel jsem si, že je opravdovou reinkarnací Budhy.


Další podobné články na webu:

error: Content is protected !!