Velký Gatsby – rozbor knihy (2)

 

   Kniha: Velký Gatsby

   Spisovatel(ka): Francis Scott Key Fitzgerald

   Přidal(a): Meridian

 

Francis Scott Key Fitzgerald

Americký romanopisec, povídkář a scénárista Fitzgerald bývá spolu se svým současníkem a přítelem Ernestem Hemingwayem označován za největší americké spisovatele první poloviny 20. století – patří mezi nejvýznamnější představitele poválečné „ztracené generace”.

Jeho román Velký Gatsby se odehrává v době, kterou sám autor nazval „jazzový věk“. Příběh Nicka Carrawaye, který se vydává do New Yorku, města, jež ve dvacátých letech minulého století ztělesňovalo americký sen, uvolňující se morálku, populární jazz. Nick se postupně stane součástí světa mimořádně bohatých lidí, jejich iluzí, lásek a zklamání. Setká se s Gatsbym, který se topí v penězích, je známý jako pořadatel velkolepých večírků, a přesto nešťastný člověk. Jeho hosté se skvěle baví, ale on spíše pozoruje protější břeh řeky, kde žije jeho bývalá velká láska Daisy. On byl kdysi chudý, a proto vztah skončil, dnes však má peníze a svět mu leží u nohou. Postavy ve Fitzgeraldově románu hrají o všechno a musejí za to zaplatit.

 

VELKÝ GATSBY

Kompoziční výstavba, literární druh a žánr

Literární druh – epická próza

Literární žánr – román

Umělecký směr – ztracená generace

 

Román je napsaný v „ich“ formě – vypravěčem je Nick Carraway, je zde použita bohatá slovní zásoba, spisovný jazyk, až na občasné vulgarizmy v přímé řeči. Jsou zde použity barvité popisy prostředí, ve kterém se děj odehrává. Děj je doplněn monology a filosofickými úvahami vypravěče.

V románu je použita celá řada autobiografických prvků. Po úspěchu jeho prvního románu Na prahu ráje se on a jeho manželka Zelda Layor stali celebritami, na čas se odstěhovali do Evropy, stali se mluvčími americké mládeže, která protestovala proti pokrytectví dospělých. Žili finančně náročný život, proto byl nucen psát příspěvky do Saturday Evening Post. Manželce byla diagnostikována schizofrenie. V roce 1937 přijal práci hollywoodského scénáristy. Bojoval se svými zdravotními potížemi a alkoholismem. V roce 1940 zemřel předčasně na infarkt.

Mimo materiální hodnoty Francis Scott Key Fitzgerald – je dokonalým představitelem Lost Generation (označení americké spisovatelky Gertrugy Steinové) spisovatelů narozených na začátku devatenáctého století, zpochybňuje zlatý americký sen, hledá jiný smysl života.


Další podobné články na webu:

error: Content is protected !!