Zkrocení zlé ženy – rozbor knihy (2)

 

   Kniha: Zkrocení zlé ženy

   Spisovatel(ka): William Shakespeare

   Přidal(a): cucka85

 

 

 

William Shakespeare

– významný anglický básník a dramatik, klíčová postava evropského dramatu.

– Obvykle je považován za anglického národního básníka neboli barda.

– Jeho hry byly přeloženy do všech významnějších jazyků.

– autor děl např. Komedie omylů, Marná lásky snaha, Mnoho povyku pro nic, Večer tříkrálový…

 

Zkrocení zlé ženy– hra popisuje vztahy mezi muži a ženami, a to po stránce středověké platonické lásky, jako po stránce nenávisti muže k ženám. V tomto díle Shakespeare dokonale vyjádřil city a úvahy hlavních postav. Dílo není tragédií ale komedií.

 

POSTAVY

Bianca, Kateřina, Petruccio, Lucentio

 

Jazyk a styl

V tomto díle autor využívá svého typického typu verše, kterým je tzv. Blankvers ( nerýmovaný jambický verš o pěti stopách) používá též repliky – výstupy které jsou stylisticky výstižné.

 

Děj a kompozice

Tato divadelní hra a komedie je rozdělena do tří dějových pásem, dalo by se říci tří her. První je předehra kde je hlavní postava vandrák a dráteník Christopher Sly, kterého v opilosti převléknou za šlechtice. Právě předehra má v divadelní struktuře této hry zvláštní význam. Zkrocení zlé ženy je vlastně hra ve hře kterou herci hrají na počest Christophera Slye. Druhou hrou je příběh Lucentia a Bianky, a třetí je příběh Petruchia a Kateřiny. Předehra se odehrává v Anglii.

 

Okolnosti vzniku

Zkrocení zlé ženy patří mezi nejranější Shakespearovy hry, je datována rokem 1594, což je ovšem spíše přibližný údaj. Vznik této komedie je typickým příkladem tehdejší praxe – divadelní texty vz nikaly na základě oblíbených témat, často přepisováním a úpravami starších her nebo využitím různých legend či motivů z antické literatury. Příběh Petruccia a Kateřiny měl několik dalších bezejmenných pramenů, jimiž se Shakespeare inspiroval.

 

Vliv

2005 Zkrocení zlé ženy (The Taming of the Shrew) Anglický TV film , příběh je zasazen do moderní doby


Další podobné články na webu:

error: Content is protected !!