Kniha: Pán prstenů: společenstvo prstenu
Autor: J. R. R. Tolkien
Přidal(a): Tomáš
Více rozborů na Rozbor-dila.cz (Zasláno na Studijni-svet.cz)
J. R. R. Tolkien
John Ronald Reuel Tolkien byl anglický spisovatel. A nejvíce známý jako autor Pána prstenů a Hobita. Tento knižní román je umístěn mezi třemi nejprodávanějšími romány vůbec a obě díla jsou zfilmované. Dílo je často označováno za trilogii přesto, že Tolkien dílo koncipoval jako složený celek ze šesti knih a původně zamýšlel vydání v jednom svazku. Rozdělení do tří knih včetně pojmenování (Společenstvo prstenu, Dvě věže a Návrat krále) prosadil vydavatel.
Tolkien se narodil v Bloemfonteinu, hlavním městě Oranžského svobodného státu. Působil jako profesor staré angličtiny v letech 1925-1945 na Oxfordské Univerzitě. Byl význačným jazykovědcem a znalcem staré angličtiny a staré severštiny 28. března 1972 obdržel od královny Alžběty II. Řád britského impéria. Byl vychován jako sirotek knězem Francisem Xavierem Morganem e čtvrti Edgbaston v birminghamské Oratoře. Tolkien byl účastník bitvy u Sommy, kde se nakazil zákopovou horečkou. Byl odvolán a strávil většinu roku 1917 v nemocnici.
Tolkien po smrti své ženy se odstěhoval zpět, na Merton Street kde obdržel již zmíněný Řád britského impéria a Oxfordská univerzita mu udělila čestný doktorát z literatury.
Tolkien napsal i knihu Hobit, kde se především velmi rozsáhle popisuje Středozemě, a jak se vlastně prsten dostal k hobitům. Díky čemuž, je možné se do příběhu pořádně ponořit. Tolkien stvořil naprosto skutečný svět, postavy v příběhu pořád narážejí na minulost, na věci které jsou dávno zapomenuty. Tímto virtuálním světem se inspirovalo mnoho dalších jako např. filmy, PC hry, či literatura. A přes to že kniha Hobit byla napsaná dříve, tak zfilmované verze se jako první dočkala kniha Pán prstenů.
Pán prstenů: společenstvo prstenu
Kniha vypráví o dobrodružsví hobita Froda a jeho druha Sama. Vše začíná oslavou narozenin hobita Bilba Pytlíka, který oslavuje již své 111. Narozeniny. Bilbo se ovšem takového věku dožil jen díky vlastnictví mocného prstenu, který vlastnil kdysi temný pán Mordou Sauron. Bilbo přenechá veškerý svůj majetek svému synovci Frodovi a to i včetně prstenu, a poté Bilbo odchází do země Elfů. Čaroděj Gandalf po pár letech ovšem Frodovi řekne o moci kterou, prsten naplňuje. Na radu Gandalfa se Frodo s přítelem Samem vydá na cestu do Roklinky, kde je elf Elrond který si dokáže s prstenem poradit lépe. O mocném prstenu se dozvídá následně i Sauron, který myslel, že je prsten nenávratně ztracen, a chce ho získat zpět. Cestou tak hobity pronásledují přízraky prstenu, černí jezdci, které vyslal Sauron. Dvojici podpoří i další dvojice hobitů, Smíška a Pipina také se přidá hraničář Aragorn se kterým se setkají v hostinci. S jeho pomocí se skutečně dostanou do Roklinky. V Roklince se Frodo zotavuje po zranění, které mu udělal černý jezdec. Elrond, a rada rozhodla, že prsten musí být zničen, protože je moc nebezpečný. Ten jde ovšem zničit jen v Hoře osudu. V samotném srdci Mordoru. Frodo je ten kdo prsten ponese. Na jeho cestě ho doprovází trojice hobitů, Aragorn, elf Legolas, trpaslík Gimli člověk Boromir a Gandalf jako vůdce výpravy. Skupinka kvůli čaroději Sarumanovi musí změnit trasu své výpravy a zamíří do Morie, kde se střetnou se skřety. V boji ztrácí Gandalfa, a zdrcená skupina pak pkračuje k elfímu lesu Lórien, kde každý dostane dar od nádherné Galadriel, jedné z nejstarších elfek ve Středozemí. Frodo ovšem po dalším střetu se skřety opouští skupinu a je rozhodnut tuto tíhu zodpovědnosti řešit sám. Společně s ním je jen věrný Sam. Ostatní bojují s přesilou skřetů, ve které umírá Boromir, a hobity Pipina a Smíška zajmou skřeti. Zbývé tedy jen Legolas, Aragorn a Gimli kteří se vydají za hobity, aby je zachránily.
– úryvek
Byla tu dívka, a již není,
hvězda zářivá;
bílý plášť zlatem obroubený,
střevíčky ze stříbra.
Na čele hvězdu nosívala
a světlo ve vlasech,
jako když zlaté slunko padá
na lórienský les.
Vlas dlouhý, bílé údy měla
volná a líbezná;
s větrem se spolu procházela
jak lístek lehounká.
Kde nimrodelský vodopád
zurčí si chladivě,
stříbrný její hlásek pad
do tůně zářivé.
Kde bloudí teď, kdo ví, kdo zná?
Sluncem a stínem snad?
Před léty byla ztracena
Nimrodel na horách.
Elfí loď v šedém přístavu
v zátoce v klínu hor
čekala na ni mnoho dnů
a hučel mořský chór.
Až noční vítr severní
zvedl se, naříkal
a koráb z elfích pobřeží
na širé moře hnal.
S úsvitem země zmizela
i hory šednoucí;
za vlnou vlna letěla,
tříšť bila do očí.
I spatřil Amroth mizet břeh:
do vln se potápěl.
Tu proklel loď, která ho rve
od krásné Nimrodel.
Byl králem elfů z dávných let,
pán lesů, skal a stěn,
když s jarem zlátla ratolest
v zemi Lothlórien.
Do moře z lodi skočil vráz
jako šíp z tětivy,
a vodní hloubky rozťal snáz
než racek šedivý.
Větrem mu vlasy zavlály,
tříšť létla ke světlu;
dlouho se za ním dívali,
kde jako labuť plul.
Západ však mlčí; zdejší břeh
též o něm nemá zpráv:
o Amrothovi neslyšel
žádný elf vícekrát.
Legolasovi selhal hlas a píseň umlkla. „Už nemohu zpívat,“ řekl.
„Je to jen část, protože jsem hodně zapomněl. Je dlouhá a smutná. Vypráví totiž, jak na Lothlórien přišel žal; žal na kvetoucí Lórien, když trpaslíci probudili v horách zlo.“
„Trpaslíci to zlo nestvořili,“ řekl Gimli.
„To jsem neříkal; přesto zlo přišlo,“ řekl Legolas smutně.
Dobrodružný, fantasy
Výňatek se odehrává ve smyšlené době. Dílo pochází z roku 1954
Střed knihy
Námět je ve smyšleném světě
Téma výňatku je vedlejší
Nejsou
Hlavní postavy:
Frodo Pytlík – hobit který nese nejtěžší „břemeno“ skupinyy
Sam Křepelka – věrný pomocník a společník Froda
Aragorn – hraničář kterého, potkají v krčmě. Právoplatný dědic trůnu
Gandalf – kouzelník, který vede celou, družinu je velmi moudrý. Po smrti se vrací jako Gandalf bílý
Legolas – elf schopný a zdatný. Má věčné rozpory s trpaslíkem Gimlim
Boromir – lidský bojovník
Saruman – nejvýše postavený kouzelník který se přidal na temnou stranu Mordoru
Sauron – pán Mordoru a vlastník prstenu
Vedlejší postavy:
Elrond – Elfský vůdce
Arven – elfka zamilovaná do Aragorna
Haldir – přítel Aragorna pomohl bránit Minas Tirith
- Děj knihy se uskutečňuje ve smyšleném světě Středozem. Prostředí je neskutečné.
- Autorský
- Vypravěč
- Chronologický
- Nespisovná, hovorová čeština, často přímá řeč
- Ve výňatku je 14 odstavců
- V úryvku je přímá řeč u Legolase a Gimliho
- Poukázání na rozpoutání zla
- Moje hlavní myšlenka je že dílo poukazuje na to, že i nepatrní a malí lidé mohou zvítězit a porazit i velmi silného nepřítele díky své oddanosti a svázanosti. Také poukazuje na možnost kdy je vždy šance zvítězit, ačkoli už se vítězství zda jakkoliv nemožné či nedosažitelné.
Další podobné články na webu: