3 návyky úspěšných studentů

Už jste se někdy sami sebe ptali:

Jak to, že některým lidem jde učení mnohem víc od ruky?

Jak to, že já se musím učit tak dlouho, abych si něco zapamatoval/a a potom tu jsou lidi, kteří se učí strašně málo, ale i tak dosahují skvělých studijních výsledků?

V tomto článku se dozvíte, jaké jsou 3 návyky úspěšných studentů. Vy můžete tyto návyky snadno „okopírovat“ a zavést je do své každodenní rutiny, v mnohém si tak usnadníte život. Tyto návyky se může naučit naprosto každý, vyžaduje to pouze trochu úsilí na Vaší straně.

Mnoho z Vás si myslí, že studenti s dobrými známkami jsou lepší, protože se tak narodili, nebo tráví obrovské množství času učením. Genetika možná hraje nějakou malou roli, ale je to nezanedbatelné v porovnání s tím, jaké vzorce chování tito studenti mají.

Jakákoliv činnost se dá dělat špatně nebo dobře. Učení není v ničem výjimkou. Pokud znáte správné způsoby a víte jak na to, ušetříte čas a zpříjemníte si dobu strávenou učení. Naopak, pokud nejste v učení dobří, nevíte jak na to, studium Vám půjde pomalu a čas, který obětujete učení budete považovat za promarněný.

Dost bylo keců, pojďme si rozebrat 3 návyky dobrých studentů!

 

1. Umí si zorganizovat svůj čas

Skvělí studenti, zvláště na vysokých školách, mají neustále přehled. Žádný cvičící je nepřekvapí malou zápočtovou písemkou, kterou zadal před 2 týdny. Vědí, dokdy mají odevzdat domácí úkoly a co je jejich obsahem.

Učení si umí rozvrhnout na menší kusy, takže během zkouškového období se nemusí tak mohutně učit jako ostatní studenti, kteří to nechávali na poslední chvíli.

Svůj čas umí využívat produktivně a málokdy jen tak ztrácejí čas.

Jak si můžete vy zorganizovat svůj čas?

Pořiďte si diář, nebo začněte používat nějaký online nástroj (Todo-ist, Microsoft to-do).  Do svého diáře si pište úplně všechno (Termíny odevzdání úkolu, zápočty, průběžné písemky, seminární práce, projekty, prezentace, osobní schůzky).

Dále je důležité, abyste si určili jeden den v týdnu, u mě je to třeba neděle, kdy se podíváte do svého diáře a naplánujte si následující týden.

Postupovat budete následovně: Podívejte se do svého diáře a zjistěte, které věci musíte dokončit do 2 týdnu). Například úkol do matiky, prezentace atd.

Na list papíru si jednoduše napište, co všechno musíte během týdne zvládnout. Hlavní prioritu dejte věcem, které jsou časově naléhavé a důležité. Do svého týdenního plánu vkládejte i dlouhodobější projekty. Možná víte, že jsou na vaší škole obávané zkoušky z nějaké předmětu, proto si naplánujte drobné učení. Nebo Vám zrovna dělá nějaký předmět problém, proto si naplánujte učení (Například: Přečíst 2 kapitoly do podnikové ekonomiky, udělat si poznámky).

Posledním krokem jsou denní plány. Podívejte se do svého diáře, kdy máte během dne volno a prázdné časové oddíly zaplňte úkoly pro daný týden.

Systém vypadá trochu složitě, ale ve skutečnosti není, zabere Vám strašně málo času (týdenní cíle stanovíte za 5 minut, denní za 3 minutky), ale mnohem více Vám ho ušetří.

Pokud s plánováním začínáte, nezavalte se příliš mnoho úkoly. Snažte se, abyste každý den udělali alespoň něco produktivního, postupně si přidávejte více úkolů. Ale rozhodně nezačínejte tak, že si na  jeden den naplánujete desítky úkolů bez jakéhokoliv odpočinku.

 

2. Dokážou udržet pozornost

S čím mají podle Vás studenti při učení největší problém?

Podle dotazníku na mém blogu usuzuji, že je to soustředění.

Opravdu jenom malé procento studentů dokáže při učení udržet po delší dobu pozornost. Pro mnohé je učení nesmírná nuda a utrpení, kdykoliv se začnete učit, všechno je mnohem zajímavější než samotná učebnice a informace v ní.

Dobří studenti takoví nejsou. Umí udržet pozornost.

Rozhodně to není schopnost, která by se nedala natrénovat. Každý se může na učení dobře soustředit. Nejlepší je, pokud využijete jednu velmi snadnou, ale efektivní techniku:

Pomodoro technika

Nastavíte si časovač na 25 minut a po celou dobu, musíte pracovat pouze na jednom úkolu.

Tato technika je nesmírně efektivní, protože jste pod drobným časovým tlakem, nutí to Váš mozek pracovat rychleji, než za běžných okolností. Navíc Vás bude učení více bavit, protože to budete vnímat jako hru.

Další výhodou této techniky je, že musíte pracovat pouze na jednom úkolu. Mozek totiž nedokáže multitaskovat (pracovat na více věcech na jednou).

Mysl bych mohl přirovnat ke starému počítači, který dokáže najednou otevřít pouze jeden program. Pokud chcete otevřít program nový, musíte vypnout ten předchozí a načíst nový. To všechno trvá nějakou dobu a bohužel také oslabíte výkon procesoru.

Obdobně to funguje v hlavě. Jestliže chcete začít s novou činnosti, mozek musí „zavřít“ činnost předchozí a „načíst“ data nové činnosti (programu), to ho oslabuje a zpomaluje. Budete tak unavenější a mnohem méně efektivní.

Takže příště, až se budete učit, věnujte se pouze jedné věci a to učení. Opravdu si pomodoro techniku zkuste, výsledky uvidíte okamžitě.

Také doporučuji, abyste si mobil přepnuli během učení do režimu letadlo, zajistíte tak, že Vás během učení nic nevyruší.

Jak udržet pozornost na přednáškách a neusnout nudou – rozhodně si přečtěte i tento článek!

 

3. Umí používat strategie efektivního učení

Věděli jste, že existují špatné a dobré metody učení?

Právě způsob, jakým se učíte, určuje, jestli učením musíte trávit obrovské kvantum času či nikoliv.

Mnoho dobrých studentů přirozeně ví jak se efektivně učit, poté je tady skupina dobrých studentů, kteří nemají „dar shůry“, ale aktivně se zajímají o techniky efektivního učení.

Jestliže máte z učení divný pocit, pociťujete, že si toho málo pamatujete, vězte, že zřejmě nepoužíváte ty správné strategie učení a zbytečně se okrádáte o svůj drahocenný čas, který byste mohli strávit jinak.

Existují metody učení, díky kterým Vám učení nezabere tolik času, ba co víc studium pomocí těchto technik Vás začne více bavit, uvidíte v něm mnohem větší smysl a sami ze sebe budete mít lepší pocit.

Věřím, že úplně každý se tyto metody může naučit, není to pouze pro vyvolené. Stačí, když máte ochotu otevřít se novým věcem a vyzkoušet si je v reálném životě.

Pokud se chcete o technikách efektivního učení dozvědět více, přihlaste se do bezplatného e-mailového kurzu efektivního učení. Krok za krokem se v něm naučíte jak se správně učit.

Děkuji Vám za přečtení článku, doufám, že Vám pomůže.

Ale pamatujte na jedno. Přečtení článku nic neznamená, pokud tipy neaplikujete v praxi! Vyzkoušejte si pomodoro techniku, pořiďte si diář, naplánujte si příští týden a přihlaste se do bezplatného kurzu a poznejte efektivní metody učení!

Chci se přihlásit do kurzu efektivního učení!


Další podobné články na webu:

Napsat komentář

error: Stahujte 15 000 materiálů v naší online akademii 🎓.