Jak si vybrat vysokou školu

Rozhodli jste se pokračovat po středoškolském studiu, ale nevíte si rady, jak vybrat vysokou školu? Zatím neznáte svůj směr, kterým byste se rádi v budoucnu řídili? V dnešním článku vám poradíme, jak si vybrat vysokou školu a podle čeho se rozhodovat. 

 

Podle čeho vybrat vysokou školu?

1. Vzdálenost

Ať už to může znít nepodstatně, vzdálenost školy je důležitá.

Možná si nyní klepete na čelo, že je důležitější zaměření školy než-li vzdálenost. Avšak to, kam do školy budete vy či vaše děti dojíždět, je také důležitý parametr při výběru školy. Někomu vyhovuje dojíždění, někdo si raději zařídí kolej či bydlení u školy a někoho děsí představa, že by bydlel s cizími lidmi nebo sám v neznámém městě. Proto je vzdálenost školy také důležitým aspektem při výběru.

Zamyslete se nad následujícími body:

  • Umíte si představit bydlení na koleji?
  • Chcete se osamostatnit a najít si byt v blízkosti vysoké školy?
  • Chcete zůstat doma, ale nechcete dojíždět daleko?
  • Nevadí vám vstávání v brzkých hodinách a dojíždění?
  • Jezdí do školy a daného města autobusy?
  • Na kolik vás vyjde dojíždění/bydlení?

 

2. Zaměření

Teď, když už víte, zda budete hledat vysokou školu v blízkosti vašeho bydliště či je vám vzdálenost jedno a klidně se přizpůsobíte, můžete se vrhnout na výběr zaměření.

Ti, kteří vědí, kde chtějí studovat, tedy v jakém městě či jeho blízkosti, to mají jednodušší. Stačí si zadat město a zjistit, jaké vysoké školy se v daném městě a jeho okolí nachází. Díky zvolení oblasti zúžíte výběr škol a budete mít snazší volbu, avšak se může stát, že vám žádná škola nebude vyhovovat.

Pokud je vám jedno, kde se škola nachází a klidně si zajistíte bydlení nebo budete dojíždět, máte velký výběr škol.

Začněte vylučovací metodou a to tedy tím, že se podíváte na školy a zavrhnete ty, kterých zaměření vás vůbec neláká. Poté si vyberte takové školy, které byste nejraději studovali a opravdu vás zajímá dané zaměření.

Zkuste si představit, že danému oboru se budete věnovat po zbytek života, zjistěte, zda obory mají zajímavé předměty a co se v daných předmětech naučíte. Vybírejte školu tak, aby vás alespoň částečně zajímala a obohatila váš život. Vysoká škola není na měsíc, čas je vzácný, a proto byste ho neměli promarnit studiem něčeho, k čemu nemáte žádný vztah a nic vám to do života nepřinese.

Na co se zaměřit při výběru zaměření škol a oborů?

  • Vyberte si 2/3 školy, u kterých vás zajímá jejich zaměření i předměty
  • Zamyslete se, zda vám daná vysoká škola něco dá, zda se danému tématu chcete věnovat
  • Projděte si jednotlivé předměty vysoké školy
  • Studujte takový obor, který obohatí váš život a znalosti budete moci využívat v běžném životě
  • Neřiďte se podle kamarádů

 

3. Přijímací zkoušky

Když už víte, které školy vás lákají, mrkněte také, jaké přijímací zkoušky vás čekají.

přijímací zkouškyVětšina vysokých škol v České republice uznává na přijímačkách testy OSP (Obecné studijní předpoklady) od společnosti Scio, některé školy navíc požadují testy ze ZSV. Pokud se hlásíte na Masarykovu univerzitu, budete nejspíš dělat TSP MUNI (Testy studijních předpokladů Masarykovy univerzity).

Zjistěte, jak zkoušky probíhají a co vše se po vás bude požadovat. Pokud je škola opravdu ta vaše vysněná, řádně se na přijímací zkoušky připravte. Pokud nikoli a už dopředu víte, že přijímací zkoušky nesložíte, vyškrtněte školu ze seznamu.

Může se jednat například o talentové zkoušky, u kterých jste si jistí, že nezvládnete. Například pokud jste sportovci, rádi byste šli na sportovní školu, ale ve zkouškách se po vás požadují gymnastické prvky a vytrvalostí běh, ale vy jste doposud pouze hráli párkrát do týdne tenis a navštěvujete pouze posilovnu, nejspíše zkoušky nesložíte a ani se nestačíte na ně připravit.

Navíc u zkoušek to nekončí a je pravděpodobné, že pokud nějak přijímačky zvládnete, vaše trápení bude trvat při každých zkouškách.

Na co se zaměřit?

  • Zjistěte, jaké přijímací zkoušky se na danou vysokou školu dělají
  • Zamyslete se, zda zkoušky zvládnete
  • Nepřeceňujte své síly

 

4. Doporučení

Posledním tipem, jak naložit s výběrem vysoké školy, je doporučení.

Mrkněte na internet, co se o dané škole píše. Zeptejte se známých, zda nemají zkušenosti s danou vysokou školou. Běžte na den otevřených dveří a zeptejte se studentů, jak jsou spokojeni.

To, jaký je ve škole přístup, je také důležitý faktor. Proto na závěr zkuste zjistit, zda je škola doporučována či nikoli.


Další podobné články na webu:

error: Content is protected !!