Proč je v Americe tak vysoká míra kriminality?

Tento materiál do zeměpisu nám zaslal Janek. Více zeměpisných materiálů najdete [zde].

Prvně jsem byl fascinován filmem Bowling for Columbine a tím, co Američané nedokáží. Tolik zbraní a tolik masových útoků? Nechtělo se mi tomu až věřit.

V celém filmu je vlastně položena jedna otázka: Proč je míra kriminality (hlavně střelná) vyšší než v ostatních zemích. Není to nezaměstnaností, přistěhovalci, videohry, Marilyn Manson ani jiné podobné “důvody”. Můžou za to média. Jelikož byl film publikován v roce 2003, a od té doby se toho spoustu změnilo (nástup internetu), tak jsem se podíval na nové data z roku 2021. Pozitivní zpráva je že např. Honduras, Guatemala nebo Venezuela má víc mrtvých lidí způsobené střelnou zbraní na 100 000 obyvatel než USA. Dokonce i Brazílie má víc zabitých za rok (46 000) než Amerika a to má o 100 milionů méně obyvatel.

 

Opravdu za to mohou média? Nebo Kalousek? A co na to Jan Tleskač?

Hledal jsem na internetu proč je vysoká kriminalita v Americe, někteří se obraceli k tomu, že Amerika má mnoho obyvatel a tudíž čím víc obyvatel tím větší kriminalita. Realita je ovšem jiná, např. Japonsko má řádově méně obětí. Další námitka se skrývala v historii USA (otroctví) ale to se dá taky lehce vyvrátit např. Anglií, která 300 let kolonizovala ostatní země. Tak kde je zakopaný pes? Podle tohoto dokumentu je možných 5 důvodů.

 

Absence kolektivního morálního systému

Jelikož v Americe je spousta přistěhovalců a každý vyznává něco jiného, tak je těžké najít nějaký jednotný morální systém, který by všichni dodržovali (jako jsou jiné země). Tato diferenciace “morálních základů” vede k rozdělování společnosti na menší tábory, které pak mezi sebou “bojují”

 

Izolace dovedností

Spousta měst a oblastí byly před nástupem internetu separované od zbytku společnosti. Tyto oblasti se živili především manuální prací. S nástupem internetu a automatizace výroby se tito lidé stávali nezaměstnanými a bylo pro ně těžké si najít novou práci (naučit se novým dovednostem). Jeden způsob byl pracovat za minimální mzdu někde v obchodě anebo druhá možnost lépe “placená” byl zločin (krádež, výroba drog, …)

 

Nevědomé tvoření prostředí pro zločin

V sociálně slabších komunitách (ghetto,…) vzniká tzv. nevědomé vytváření prostředí pro zločin. V realitě to vypadá např. tak že dítě něco ukradne, ale není potrestáno, protože jejich rodiče a všichni to tak dělají. To vede k tomu, že už od mala se dítě učí krást, ubližovat, atd.

 

Devastace a non-investice do prostředí

Jelikož tyto komunity nejsou ničím zajímavé pro investory (žádné atrakce, turisticky neefektivní), tak upadá tamější prostředí. Typickým příkladem jsou na Slovensku romské osady, které nejsou ničím zajímavé pro potencionální investory a tak to tam chátrá. Nikdo se o ně “nezajímá a nechce jim pomoct”. To vede k tomu, že už od mala jsou tamější děti závislé na “dýchání” toluenu, který degeneruje mozek.

 

Korupce od osob pověřených vedením (netřeba rozvíjet, viz. Babiš)

 

Na závěr bych chtěl shrnout naší krátkou debatu s mým kamarádem Oliverem, který je právě na rok v Americe. Vysoká míra kriminality v USA je způsobena několika faktory a myslet si že za to mohou pouze média je naprosto absurdní. Je to souhra několika problémů, které se v Americe vůbec neřeší. Jeden z nejvíce neřešených problémů je psychické zdraví. Spousta vrahů měla nějaké psychické problémy, které se neřešily, což mohlo vést k nějaké “uvolnění” v podobě střílení. Tento problém si myslím je velice závažný, a dokud ho bude USA (a další země) ignorovat, tak se nikdy k lepším výsledkům nedostanou.

Další problémem je politická rozdělenost na 2 strany, které se mezi sebou “nenávidí”, když k tomu přičteme duševní nestálost, tak to může končit i vraždou (někoho jiného).

Poslední důvod z několika je velká propast mezi bohatými a chudými. Ano, v Americe je i střední třída, ale většinou to bývá tak že, kdo je chudý bude chudým, kdo je bohatý zdědí po rodičích bohatství. Tento problém moc řešení nemá.


Další podobné články na webu:

error: Content is protected !!