Proč lidé válčí – úvaha

Úvahu níže nám zaslala Pavla Zbíralová. Více úvah najdete na našem dalším webu [zde].

 

Proč lidé válčí

Proč vlastně lidé válčí? Proč si tak ubližují a jsou na sebe zlí? Proč se vlastně začalo válčit? To asi neví nikdo z nás, ale ví to vlastně ti, co válku rozpoutají? Možná se jen nemají rádi s vůdcem protivníka, ale to snad není důvod, aby kvůli nim zemřely miliony lidí a další miliony přišly o své milované. Já osobně si nedovedu představit jak strašný a tíživý pocit to musí být, přijít o svého otce, dědečka nebo přítele jen kvůli marnivosti nějakého mocichtivého a bezcitného člověka. Copak je tak těžké mít rád nebo alespoň tolerovat ostatní? Také nemám ráda spoustu lidí, ale nestavím je ke zdi a nenechávám je střílet nebo posílat do plynu.

Možná války vznikají i kvůli rasismu a náboženství. Další důvod, který asi nikdy nepochopím. Všichni jsme v nitru stejní. Proč bychom se měli navzájem zabíjet jen kvůli tomu, že jeden věří v jednoho boha a druhý v jiného, že je jeden tmavé pleti a druhý bílé. Všichni bychom si měli být rovni. Vždyť v minulosti spousta černochů trpěla kvůli otroctví. Podle mě bychom si měli vzít příklad z historie a věcem, které se děly například za Hitlera se vyvarovat. Myslím si, že další světovou válku už nikdo nechce.

Třeba je to jen o ukazování síly. Možná se chtějí někteří vládci jen vychloubat svými zbraněmi a vojsky- zvyšovat si ego- a neuvědomují si kolika lidem tím ničí život. Copak by svět nebyl lepší bez válek, bojů a věcí těmto podobné? Kdybychom jen mohli nalézt světový mír. Nebo lépe. Kéž bychom nikdy nepřišli na to, že existují zbraně, bomby a něco jménem válka.


Další podobné články na webu:

error: Content is protected !!