Skotsko – otázka ze zeměpisu

 

   Otázka: Skotsko

   Předmět: Zeměpis

   Zaslal(a): Tereza Nováková

 

Skotsko se rozkládá na více než 790 ostrovech. Žije tu  5 144 200 obyvatel. Většina z nich mluví skotštinou , angličtinou ale také skotskou galštinou.

Obyvatelé Skotska jsou známí  skotskou whisky, golfem jejich oblečkem nazývaný kilt a příšerou Nessie.

Jako první jsme se vydali do hlavního města skotska Edinburghu hlavní městem je už od 15.st je to nejlákavější město v severní Evropě. Byl jedním z nejvzácnějších center osvícení, díky Edinburghské universitě, kterou nazývali Aténami severu.

Městské části Staré město a Nové město a přibližně 4500 budov jsou součástí světového kulturního dědictví UNESCO.
Kolem překrásného hradu se v Edinburghu klikatí dlážděné uličky a domy z 18. st. jsou obklopeny parky a železnými ploty a kultura se prolíná městskou směsicí muzeí, galerií a hostinců.

Naše druhá zastávka bylo největší město Skotska Glasgow  které je  60 km od Edinburghu .

Toto město je známo jako největší přístav Skotksa.  V roce 1451 zde byla založena druhá skotská univerzita. V roce 1611 byl vyhlášen královskou pevností. Ve městě je také  mnoho historických památek. Např. katedrála (Catedral of St. Mungo), považovanou za nejkrásnější gotickou katedrálu ve Skotsku. Středem města je náměstí sv. Jiřího (George Square) se sochami dvanácti významných osobností, které se zapsaly do dějin Skotska (Walter Scott, Robert Burns, královna Viktorie aj.)

Naše poslední zastávka ve Sktsku byla u jezera Loch Ness. Úzké údolní jezero ledovcového původu je 36 km dlouhé, dosahuje maximální hloubky 229 m a je populární pověstnou lochnesskou příšerou. Ta udělala z Loch Ness nejznámější jezero světa. Jiná jezera jsou delší, širší, hlubší, mnohá krásnější, ale žádné nemá Nessie. My však na Nessie nevěříme a proto jsme se vydali krásnou přírodou kolem jezera. A protože je to naše poslední zastávka ve Skotsku kopoupili jsme si na památku plyšovou  Nessie .


Další podobné články na webu:

error: Content is protected !!