Čeká vás maturita? Poradíme vám, jak se na ni připravit

Chystáte se letos k maturitě? Přečtěte si, jak se na svou první velkou zkoušku připravit, abyste na potítku dokázali zachovat chladnou hlavu. Zjistěte, jak si rozvrhnout učení a která kalkulačka je u zkoušky z matematiky přípustná.

 

Připravte si pomůcky k maturitě

S dostatečným předstihem si připravte pomůcky, které budete k maturitní zkoušce potřebovat. Samozřejmostí jsou psací potřeby, pokud vás ale čeká

maturita z matematiky, fyziky či chemie, budete potřebovat také matematické, fyzikální a chemické tabulky, rýsovací pomůcky a kalkulačku. Pozor na to, že k maturitě je povolena pouze kalkulačka bez grafického režimu, bez funkce řešení rovnic a úprav algebraických výrazů.

Nevíte, kde si vhodnou kalkulačku na rychlo obstarat? Navštivte Heureku a prohlédněte si širokou nabídku e-shopů, které vám kalkulačku doručí třeba až domů.

 

Shromážděte si učební materiály

Pokud jste si ve škole dělali podrobné zápisky, můžete při učení vycházet z nich. Přesto se ale vyplatí sehnat si i další zdroje, jako jsou učebnice a odborná literatura, které vyplní případné mezery a pomohou vám vytvořit si ucelenou představu o příslušné látce.

Informace si zkuste dohledat i na internetu, pozor si dejte pouze na již zpracované otázky například od loňských maturantů. Vždy si je důkladně prostudujte a objektivně posuďte, zda jsou skutečně kvalitní.

 

Vytvořte si časový plán

Než se pustíte do samotného učení, vytvořte si časový rozvrh na příštích pár týdnů. Rozmyslete si, co, kdy a v jakém pořadí potřebujete udělat. Jednotlivé povinnosti si pak rozdělte do menších časových úseků, mezi které zařaďte alespoň 10minutové přestávky na protažení nebo rychlou svačinku.

S plánováním vám pomohou aplikace ve vašem chytrém telefonu, myšlenkové mapy nebo zkrátka tužka a papír. Počítejte také s tím, že ne vždy jde všechno podle plánu. Ponechte si proto určitou časovou rezervu na dohánění restů nebo závěrečné opakování.

 

Začněte s tím, co vám dělá největší problémy

Každý maturant má tendenci odkládat tu nejtěžší látku až na závěr a naučit se ji těsně před zkouškou. Pravděpodobnější ale je, že mu na ni nakonec nezbude dostatek času a pak bude jen otázkou štěstí, zda si ji na potítku nevytáhne. Nejprve se proto zaměřte na učivo, které vám dělá největší problémy, a postupně se propracujte k látce, ve které jste si jistější.

 

Učte se s kamarádem

Ve dvou jde všechno líp. Dohodněte se s kamarádem, že se budete na maturitu připravovat společně. Rozdělte si mezi sebou maturitní otázky, každý vypracujte jednu polovinu a poté se navzájem zkoušejte. Nejen že vám půjde učení lépe od ruky, navíc si při něm užijete i zábavu.


Další podobné články na webu:

error: Stahujte 15 000 materiálů v naší online akademii 🎓.