Jak na správný time management při studiu vysoké školy?

Konečně ze školy a na univerzitu! Studentský život má mnoho výhod: Účast na přednáškách, které vám pomohou pokročit ve znalostech, správa volného času a spousta svobody, práce na boku a večer relaxace a párty. Zní to dobře? Je to proveditelné! Ale pouze pokud máte správný plán. Ti, kteří žijí bez plánu a odkládají učení, si brzy všimnou, že se zasekli nebo že před zkouškami musí najednou hodně pracovat. Studenti by proto měli také provádět řízení času, aby byli schopni splnit úkoly v určitém čase a měli dostatek volného času.

Víte, kdy se chcete zúčastnit které přednášky? Pokud ano, je to dobrý začátek. Po termínech přednášky můžete organizovat své další aktivity. Nejlepší je udělat jakýsi časový rozvrh. Dobrým řešením je také kalendář s časovým omezením. Vzhledem k tomu, že přednášky se obvykle konají ráno, budete na univerzitě hlavně v první polovině dne. Čas mezi dvěma přednáškami si proto naplánujte předem.

Pokud jste spokojeni s nabídkou v kantýně, můžete si naplánovat přestávku na oběd přímo zde. Pokud budou na univerzitě následovat další přednášky nebo aktivity, můžete pokračovat v posilování. Ale i když budete pokračovat ve studiu doma, měli byste si to zaznamenat do svého harmonogramu, a to co nejpřesněji.

Zaškrtněte svůj denní seznam úkolů, abyste se mohli kontrolovat a vidět svůj pokrok jasně. Ale plány se mohou také změnit. Ti, kteří stále pracují při studiu, možná budou muset v případě překážek v krátké době zasáhnout. To může pokazit váš plán. Proto byste neměli být frustrovaní, pokud nedosáhnete všech cílů, které jste si zapsali. Stanovte si proto na časové ose priority a označte je jako zvlášť důležité cíle. Všechno, co nemůžete zvládnout, plánujte na den nebo týden později. Z dlouhodobého hlediska nelze naplánovat všechny úkoly předem. Přesto zkuste nastavit svůj rozvrh alespoň týden předem. Můžete nechat několik časových oken otevřených, které pak můžete v krátké době naplánovat, hlavní je, že vaše priority jsou jasné.

 

2. Navrhněte pracovní prostředí

Jako student trávíte spoustu času u stolu. Žádný nemáte? Učíte se v kuchyni, ve společenské místnosti bytu nebo venku na zelené louce? Samozřejmě každý musí nejprve zjistit své ideální vzdělávací prostředí. Díky notebooku nebo tabletu můžete v zásadě kdykoli studovat a pracovat kdekoli – ve vlaku na cestě k rodičům, venku na akademické půdě nebo na zahrádce – vše je možné. Je ale každé místo stejně vhodné pro určité vzdělávací cíle?

Pokud například plánujete během dlouhé cesty vlakem přečíst určitou technickou knihu nebo napsat určitou část své technické práce, zvládnete toho hodně s pouhými několika pomůckami na cestách. Budete však také potřebovat fáze, ve kterých neustále procházíte různými knihami, provádíte výzkum na internetu a tisknete texty, kde k dosažení dobrých výsledků potřebujete hodně prostoru, klidu a vhodné pracovní atmosféry. Pokud nemáte vhodný nábytek, můžete použít Mobelix slevový kód nebo se podívat na SIKO slevy a nakoupit vhodný nábytek či doplňky do vašeho studijního pokoje. I když je kolej malá, určitě byste měli vytvořit prostor pro svoje studium.

Může to být takový váš mini projekt, ve kterém si můžete vybavit kancelář podle vlastních představ s vhodným nábytkem, dostatečným osvětlením a funkčními pracovními materiály. Nebo pracovní koutek, který navrhnete tak, aby tam bylo učení také zábavné. Prostředí by vám mělo především umožnit efektivní práci. Police, úložný prostor pro pracovní vybavení a prostor pro PC a tiskárnu by měly být dostatečné, ale měli byste si také dát čas na úklid, abyste neztráceli zbytečný čas hledáním. V tomto ohledu je efektivně navržené pracoviště důležitým bodem, aby bylo možné dodržovat váš časový management. Často se říká, že člověk, který udržuje pořádek, je příliš líný na to, aby hledal, ale čas, který zabere hledání, mohl být použit pro krásnější věci.

 

3. Zjistěte si ideální časy

Existují lidé, kteří mohou kdykoli všechno stejně dokonale implementovat. Jste jedním z nich? Pokud právě teď váháte, pravděpodobně ne. Utěšujte se: jste v dobré společnosti. Většina lidí dává přednost určitým denním dobám pro určité činnosti. Ti, kdo vstávají brzy ráno, jsou obvykle do polední přestávky produktivnější než odpoledne nebo večer. Zjistěte si své ideální časy pro studium nebo práci a podle toho je využijte. Sami nemůžete vždy hodně ovlivnit, např. časy přednášek nebo když musíte chodit do práce, ale naplánujte si časy mezi tím, abyste ze sebe dostali to nejlepší.

Pokud nemůžete ráno soustředěně pracovat, dokud nezačne první přednáška, můžete si jen vyprat prádlo nebo uklidit stůl. Pak máte uklizené pracoviště a můžete se plně soustředit na své učební materiály. Čas přednášek pak můžete organizovat zcela podle svého osobního biorytmu, např. studujte ráno a setkávejte se večer nebo sportujte – nebo naopak. Přestávka mezi semestry je vhodná doba na odpočinek. Kromě volného času a relaxace byste měli naplánovat také čas, abyste si rozšířili obzory, např. navštěvujte jazykové kurzy nebo se ponořte do studijní oblasti, která vás zvláště zajímá.

Pokud máte problémy se soustředěním u studia, zkuste využít slevový kód Ketomix a nakoupit tyto osvědčené doplňky stravy pro zlepšení soustředění a vyšší výkonnost. Řízení času studentů se v zásadě neliší od zaměstnanců nebo podnikatelů, liší se pouze zaměření. Proto vám v pozdějším profesním životě pomůže, když začnete hned a plánujete čas efektivně. Studium dokončíte snadněji a rychleji a nakonec budete mít ještě více volného času, což je stejně důležité jako samotné studium.


Další podobné články na webu:

error: Content is protected !!