Magnetická tabule snadno: Vytvořte si ji za pár minut podle návodu

 

Magnetické tabule jsou všestranným nástrojem. Mají uplatnění v mnoha oblastech života. V domácnostech slouží jako centrální místo pro sdílení rodinných oznámení, jídelníčků, vzkazů nebo jako zábavná kreslicí plocha pro děti. Ve školách pomáhají učitelům vizualizovat učivo a studentům uspořádat studijní materiály. V pracovním prostředí poslouží k zaznamenávání úkolů, postupů zakázek, brainstormingu nebo coby prezentační prostředek pro schůzky. Vlastní vytvoření magnetické tabule je jednoduché. Zvolíte-li správný materiál, můžete ji, kromě umisťování magnetů, také popisovat.

 

Co je potřeba pro vytvoření magnetické tabule

 • Pokovená fólie nebo ocelový plech: Jde o základ vaší tabule, vybírejte podle velikosti a tloušťky dle potřeby. Doporučujeme použít samolepicí bílou pokovenou fólii, na kterou můžete pak psát fixy pro whiteboard. Existuje i černá matná samolepicí pokovená fólie, na kterou se dá malovat křídami.
 • Rámeček (volitelný): Pro estetické ohraničení tabule.
 • Základní nářadí: Nůžky, tužka, metr, gumový váleček nebo hadřík pro vyhlazení nalepené nástěnky.

 

Jak vytvořit magnetickou tabuli

Pro vytvoření magnetické tabule či nástěnky postupujte takto:

Připravte podklad: Vyberte si vhodné místo, například volnou plochu stěny. Ale samolepicí pokovená fólie se dá přilepit třeba i na dveře nebo na bok skříně. Místo otřete od prachu. Podle rozměru zvolené pokovené fólie si od podlahy (pokud je rovná) naměřte a na stěně vyznačte tužkou značky – to aby pak byla nástěnka nalepená rovně.

Jestliže má stěna nerovnosti, je lepší použít pokovenou fólii na magnetické tabule s pěnovým lepidlem, které jemné nerovnosti vyplní. K dispozici je i černá fólie, vše seženete na e-shopu Unimagnet.cz.

Nalepte pokovenou samolepicí fólii: Opatrně sejměte ochranný papír a přiložte pokovenou fólii na stěnu, srovnejte ji podle připravených značek. Ruce pomocníka se budou hodit. Postupně vyhlaďte hadříkem nebo gumovým válečkem.

Pozor: samolepicí fólii je potřeba na stěnu na pár okamžiků pořádně přitlačit, aby se samolepicí vrstva dobře aplikovala.

Připevnění rámečku: Pro estetičtější vzhled můžete kolem tabule připevnit rámeček. Rámeček může být vyrobený ze dřeva, plastu, nebo kovu a měl by být připevněný na stěnu k okraji nalepené fólie tak, aby byl stabilní a bezpečný. Jednoduché na instalaci jsou samolepicí lišty, které pořídíte například v hobbymarketech.

 

Možnosti využití magnetické nástěnky a tabule

Magnetická tabule, kterou si vytvoříte, může sloužit k nejrůznějším účelům. Využijte ji v domácnosti pro zobrazení rodinných fotografií, důležitých poznámek, nebo jako interaktivní kalendář.

Ve třídě se jako coby učební nástroj pro vizualizaci informací. V kanceláři je ideální na plánování projektů nebo pro centrum brainstormingu. Svou kreativitou a přizpůsobením tabule zpestří skoro jakýkoliv prostor. Níže uvádíme pár dalších příkladů využití.

 

Magnetická nástěnka poslouží také jako:

 • Centrum rodinných oznámení: Výborná k zobrazení důležitých rodinných zpráv, vzkazů, nákupních seznamů.
 • Dětská kreativní tabule: Místo pro kreslení a učení se novým věcem.
 • Menu týdne: Plánování jídelníčku pro celou rodinu, ale třeba i do restaurace, bistra.
 • Organizátor úkolů: Na plánování a rozdělení domácích prací.
 • Inspirativní koutek: Pro citáty a motivaci, pohlednice a fotografie.
 • Pomůcka na interaktivní hry: K zábavě s magnetickými písmeny a čísly.
 • Art galerie: Vystavení dětských uměleckých děl, obrázků, maleb.
 • Profesionální prezentace: Pro zobrazení grafů, plánů, dat.
 • Nástroj kreativního workshopu: Ke shromažďování nápadů a tvorbu konceptů.

 

Údržba magnetické nástěnky

Na údržbu a čištění magnetické tabule používejte suchý hadřík bez abrazivních čisticích prostředků. Pro mazání popsané tabule je ideální magnetická čisticí houba na bílé tabule.

Pro bílé popisovatelné fólie použijte speciální fixy na bílé tabule, whiteboardy. Na černé popisovací fólie jsou vhodné školní či barevné křídy, křídové fixy nebo speciální bezprašné křídy.

K přicvaknutí dokumentů, grafů, plánů, fotografií, obrázků používejte neodymové magnety, které jsou dostatečně silné a nezanechávají škrábance, třeba kancelářské magnety.

 

 

Inspirace pro vaši kreativitu

Vytvoření vlastní magnetické tabule je kreativní a zároveň praktický projekt, který přinese radost a hlavně užitek vám i vašim blízkým. S trochou kreativity a manuální zručnosti můžete mít funkčního a stylového pomocníka, který se zároveň stane dekorativním prvkem interiéru.

 

Už víte, co na magnetickou tabuli napíšete, namalujete nebo co na ni přicvaknete?


Další podobné články na webu:

error: Content is protected !!