Na Větrné hůrce – rozbor knihy a čtenářský deník

Kniha: Na Větrné hůrce

Autor: Emily Brontëová

Přidal(a): LeoTer

Více rozborů na Rozbor-dila.cz (Zasláno na Studijni-svet.cz)

 

 

Životopis

Emily se narodila roku 1818 a byla sestra významných spisovatelek Charlotte a Anny Brontëových, které po zásluze zaujaly svými romány významné místo v anglické literatuře minulého století. Emily měla sklon spíše ke komorně laděné poezii, jak dokazují některé z jejich veršů jako Vzpomínka nebo Poslední řády.

Emily společně s jejími sourozenci prožila většinu svého života v Thortonu, v rodině přísného protestantského faráře, který zakrátko ovdověl. Nedostalo se jim tedy většího vzdělání. Otec jim, ale nebránil v literárních pokusech, o které se snažily všechny děti včetně Charlotte, Ann a jejího bratra Branwella. Emily pracovala jako vychovatelka v ústavu pro vzdělávání mladých dam. Později se sestrou Charlotte navštěvovaly soukromou školu v Bruselu, kde Emily vyučovala francouzštinu. Doma si pak založily vlastní školu, ale neměly žádné žáky. Roku 1846 vydala Emily společně se svými sestrami básnickou sbírku. Chtěly se však vyhnout předsudkům, které by v polovině 19. století ženské autorky vyvolaly, proto zvolily krycí jména skrývající jejich pohlaví. Ponechaly si jen své iniciály. Roku 1847 vydala Emily svůj jediný román Na Větrné hůrce. I když při svém prvním vydání kniha vyvolala smíšené reakce, později se zařadila mezi klasická díla anglické literatury. Stejně jako její sestry měla i Emily zdraví oslabené drsným podmínkami doma i ve škole. Během pohřbu svého bratra prochladla. Odmítla lékařské ošetření a roku 1848 zemřela na tuberkulózu.

 

Doba a místo

Dílo Na Větrné hůrce je historický, zamilovaný román s prvky romantismu.

Příběh se odehrává koncem 18 a začátkem 19. Století v tajuplném, ponurém prostředí samoty uprostřed modřin na usedlosti Větrná hůrka. V blízkosti Drozdova.

Román byl napsán v období realismu a naturalismu.

 

Realismus se snažil v souladu s rozvojem vědy zobrazovat jen to, co lze poznat na základě smyslů. Nezaměřoval se na to, co je výjimečné, ale dával přednost nepřikrášlenému popisu skutečnosti.

Naturalismus byl ovlivněn teorií, podle níž je podmíněn fyziologii, dědičnosti a sociálním prostředím, z něhož pochází. Člověk má tak svobodu volby výrazně omezenou.

 

Ostatní tvůrci

Honoré  De Balzac– Otec Goriot, Lesk a bída kurtizán, ztracené iluze

Stenhall (Henri Beyle)- Červený a černý, Kartouza parmská

Gustave Flaubert- Paní Bovaryová, Bouvard a Pécuchet

Guy De Maupassant– Kulička, Miláček

Émile Zola-Zabiják

Nikolaj Vasiljevič  Gogol– Revizor, Plášť, Mrtvé duše

Fjodor Michaljovič  DOstojevskij– Zločin a trest, Idiot, Bratři Karamazovi

Anton Pavlovič Čechov– Strýček Váňa, Tři sestry, Višňový sad

Ivan Sergejevič Turgeněv-Lovcovy zápisky, Otcové a děti

Lev Nikolajevič Tolstoj- Anna Karenina, Vzkříšení

Charles Dickens- Oliwer Twist, Kronika Pickwikova klubu

George Eliot(ová)-Scény ze života duchovních

Charlotte Bronteová– Jana Eyrová

Henry James– Portrét dámy

Henrik Ibsen- Nápadníci trůnu

Henryk Sienkiewicz– Quo Vadis

Mark Twain-Dobrodružství Huckleberryho Finna

Jack London– démon Alkohol, Martin Eden

Uptol Beall Sinclair– Džungle, Pric Hagen

 

Název knihy

Název Větrná hůrka je odvozen od místa, kde leží dům rodiny Earnshawovích a odehrává se zde celý děj.

 

Hlavní myšlenka

Román je dokonalou psychologickou studií člověka, který obětoval život pomstě. Jediná bytost, žena, která je schopná učinit z něho normálního člověka, se provdá za jeho soka a za tragické situace umírá. Autorka chtěla ukázat, jak lehce se mohou city lidí změnit, z nejkrásnějšího pocitu (lásky) na nejhrůznější lidský pocit (nenávist).

 

Postavy

Nelly Deanová– je chůva Katky a Haretona, vrstevnice Hindleyho a Kateřiny. A je velice hodná a čestná žena.

 

Heatcliff– byl v dětství odstrkované dítě, zamiloval se do Kateřiny, jeho nenaplněná láska propukla v hrůznou nenávist a stal se z něj bezcitný a zlý člověk.

 

Kateřina Earshawová/ Lintonová– manželka Edgara, sestra Hindleyho a matka malé Katky. Impulzivní, energická žena zamilovaná do Heathcliffa, ale vzala si Edgara, protože měl lepší postavení, co se týče společenského života.

 

Hindley Earnshaw– Otec Haretona a bratr Kateříny.  Neměl jednoduchý život, po porodu mu umřela žena. Podlehl alkoholu a stal se vášnivým hráčem karet.

 

Edgar Linton– Manžel Kateřiny a bratr Isabely. Miloval svoji ženu, byl oddaný a věrný své rodině. Měl skvělý vliv na svou dceru Katku.

 

Isabela Lintonová/ Heatcliffova– Manželka Heatcliffa, sestra Edgara a matka Lintona. Naivní žena, která se zamilovala do Heatcliffa, poté co pozná jaký Heatcliff skutečně získá odvahu a opustí ho.

 

Hareton Earshaw– Syn Hindleyho. Jelikož se mu v dětství nikdo nevěnoval tak byl houpý, nevzdělaný a hrubý. I přesto měl, ale dobré srdce. Nakonec se začal vzdělávat a plánoval svatbu s Katkou.

 

Linton Heatcliff- syn Isabely a Heatcliffa, slabý, nemocný a neduživý. Posmrti matky musel jít do péče otce.

 

Katka Lintonová / Heatcliffová– Dcera Kateřiny a Edgara, velice hodné děvče, které milovalo svého otce.

 

 Lockwood– Muž, který si přišel odpočinout z rušného města do tichého a klidného venkova.  Byl uchvácen Katčinou krásou, vtažen do příběhu lidí z Větrné hůrky

 

Elena – hospodyně a chůva, pracovitá

 

 Josef– Nepřijemný muž, který sloužil Na Větrné hůrce

 

Earnshaw– otec Hindleyho a Kateřiny velice hodný muž. Ujal se dítěte bez domova Heatcliffa.

 

Děj, Obsah

Pan Lokwood si pronajal usedlost Drozdov na osamělém anglickém venkově. Toužil poznat své sousedy, a proto navštívil statek Větrnou hůrku a seznámil se s jejími velmi zvláštními obyvateli. Hospodyně Elena mu vypráví příběh o Větrné hůrce.

Příběh začíná tím, když pan Earnshaw z Větrné hůrky přivedl domů opuštěného cikánského chlapce Heathcliffa a začal mu věnovat velkou pozornost. Earnshowův syn Hindley ho kvůli otcovi ignoraci začal nenávidět, zatímco Kateřina v něm našla nejlepšího přítele a spojence.

Nedaleko Větrné hůrky žila rodina Lintonova. Kateřina a Heathcliff se k nim jednou zatoulali, Kateřina u nich musela nějakou dobu zůstat kvůli svému zdraví a seznámila se tak s Isabelou a Edgarem.

Když zemřel pan Earnshow, statek po něm převzal Hindley s manželkou, která  mu porodila syna Haretona. Brzy na to zemřela a o Haretona se starala hospodyně Elena, která dlouho nemohla zůstat a Hareton vyrůstal bez výchovy. Z Hindleyho se stal kvůli smutku po své milované ženě alkoholik.

Po delší době požádal edgar už dospělou Kateřinu o ruku a ona souhlasila.  Heathcliffa tato skutečnost velice zranila a proto utekl ze statku.

Po několika letech, během kterých žila Kateřina docela spokojený život s Edgarem Lintonem, se Heathcliff znovu objevil. Kateřina byla šťastná z návratu svého přítele a Linton Heathcliffovy návštěvy chvíli trpět. Potom, co se Heathliff s Kateřinou pohádali, mu Linton zakázal návštěvy a nešťastná Kateřina chřadla a onemocněla.

Nelítostný a mstivý Heathcliff využíl Isabeliny lásky k němu a vzal si ji, i když ji nenáviděl, protože je Lintonová. Heathcliff se k ní choval velice zle. Vrátil se s ní na Větrnou hůrku, kde obehrál opilého Hindleyho v kartách a získal tak celý statek.

Heathcliff viděl svoji životní lásku Kateřinu těsně před tím, než zemřela, na porod její dcery. Heathcliff potom zabil Hindleyho a Isabela uprchla ze statku. Usmířila se se svým bratrem Edgarem, který za ní přijel, když umírala. Isabela porodila nemocného syna Lintona, kterého se Edgar ujal a vrátil se s ním zpět do svého sídla.

Když se dozvěděl Heathliff, že má syna, odvedl ho od Edgara a jeho sestřenice Katky, která malého Lintona milovala. Heathcliff neměl vůbec v plánu se o svého syna starat.

Malá Katka se zatoulala do Větrné hůrky a svého bratrance tam objevila. I když jí otec zakazoval navštěvovat Lintona, Katka s ním byla stále v kontaktu. Heathcliff se ji snažil lákat na Větrnou hůrku a chtěl, aby se Katka s Lintonem do sebe zamilovali a vzali se. Očekával brzkou Lintonovu smrt a plánoval držet Katku u sebe na Větrné hůrce. Heathcliff nakonec donutil Lintona a Katku k svatbě. Hned na to Linton a Katčin otec Edgar zemřeli. Katka zůstala na Větrné hůrce s Heathcliffem a zaostalým Haretonem, ze kterého vyrostl nevzdělaný divoch.

Když se po dlouhé době pan Lockwood opět podíval na Větrnou hůrku, našel úplně jiné stavení. Heathcliff, zblázněný do fantazií o Kateřině, zemřel, a Katka s Haretonem se do sebe zamilovali a společně se starali o Větrnou hůrku.

 

Úkázka

Hledal jsem snadno a našel ty tři náhrobní kameny na svahu podél vřesoviště. Prostřední byl omšelý a zpola zapadlý do vřesu. Náhrobek Edgara Antona po pravici teprve začal obrůstat zdola travou a mechem, Heatclifflův po levici byl ještě holý. Pozastavil jsem se u nich pod tou vlídnou oblohou a nechápal jsem, že by někdo mohl věřit v neklidný spánek těch, kteří spočívají v téhle pokojné zemi.

 

Jazyk a kompozice

Většinu děje vypráví služebná Nelly o tom, co zažila a viděla na Větrné hůrce.  V první části byl využit realistický styl s výborně vystiženým popisem postav. Ačkoli v další retrospektivní části, kdy je zbývající děj románu vypravován kuchařkou, již příběh zapadá do obvyklých frází literatury první poloviny 19. století.  Jazyk je spisovný,ale objevují se i nespisovné tvary. Román je napsán do kapitol, které na sebe navazují. Střídá se ich-forma s er-formou. V knize se hodně vypráví, ale je zde také použit a charakteristika osob. Román má spoustu souvětí.

 

Infomace

-Postava Hindleyho, Kateřinina staršího bratra, který se po smrti své ženy propadá vlivem alkoholu stále hloub, byla částečně inspirována bratrem Emily Brontëové, Branwellem Brontëm, který měl podobný osud.

-Hlavním motivem knihy je bezesporu láska mezi Kateřinou a Heatcliffem.

-Emily Brontëová zemřela krátce po vydání románu, který nesklidil v době vydání výrazný úspěch a nějakou dobu byl dokonce považován za dílo Charlotty Brontëové.

 

Zhodnocení

Tento román je velice dobře napsán, dokáže vtáhnout čtenáře do děje. Také je perfektní promyšlení spojitostí a děje, na němž je založen. Děj má rychlý spád a kniha se dá přečíst velmi rychle. Napětí mezi hlavními postavami a mezi vypravěčkou a panem Lockwoodem vyvolává u čtenáře napětí.

 

Použitá literatura: Lidové nakladatelství


Další podobné články na webu: