Po škole do vlastního? Na tyto věci nesmíte zapomenout

Blíží se maturita a vy již po střední škole plánujete nástup na trh práce a přesun od rodičů do vlastního (či nájemního) bydlení? Sepsali jsme pro vás seznam věcí, které byste neměli podcenit.

 

Důkladně plánujete, začít můžete ihned

Stěhování od rodičů není jednoduchým krokem, neměli byste jej proto brát na lehkou váhu. Dobře si rozmyslete, zda preferujete život na vesnici, v menším městě, nebo vás lákají města větší. Roli by samozřejmě měla hrát i možnost vašeho pracovního uplatnění. Některé obory najdou uplatnění nejsnáze v hlavním městě, pro jiné je zase vhodnější venkov.

 

Kromě toho si udělejte představu o podobě bydlení. Po střední škole půjde pravděpodobně o byt v nájmu o menších dispozicích. Udělejte si ale průzkum o aktuálních cenách a celkové situaci na trhu. Na základě této rešerše pak přesněji zacílíte na konkrétní nemovitosti při hledání nového domova.

Kromě rozlohy a dispozic si můžete sepsat i další body. Preferujete sprchový kout, nebo vanu? Vaříte raději na plynu, nebo preferujete elektrický sporák? Potřebujete garáž a sklep a dáváte přednost cihlovému domu před panelovým? To je jen krátký výčet parametrů, které budete při hledání muset vzít v potaz.

 

Na prohlídkách se nebojte zeptat

Realitní trh se dnes odehrává především na internetu. Většina realitních kanceláří inzeruje aktuální nemovitosti k prodeji a k pronájmu na hlavní české realitní portály. Zkusit ale můžete i alternativní kanály – přátele, sociální sítě, klasické vývěsní tabulce s inzercí apod.

Až si domluvíte prohlídku bytu, připravte si, na co se k bytu chcete zeptat. V inzerátech realitních společností bývají byty dobře popsané, přesto můžete narazit na detaily, na které je dobré se doptat. Mnohonásobně více se pak musíte ptát v případě, že nemovitosti kupujete. V takovém případě by vás měl podrobně zajímat technický stav budovy, podmínky prodeje, zda jde o dům v SVJ nebo v bytovém družstvu a mnoho dalšího.

Určitě se zeptejte, kromě ceny nájmu, i na to, kolik se v bytě průměrně platí za energie. Podívejte se pak na srovnání cen plynu i dalších energií a zjistěte, zda budete skutečně platit podobné částky. Vždy ověřujte informace, které vám jsou předkládány.

 

Se smlouvami raději opatrně

V případě nájmů menších bytů je obvykle situace poměrně jednoduchá a nájemní smlouvu si stačí jen důkladně přečíst, případně konzultovat s nestrannou osobou, která má v oboru alespoň určité zkušenosti. Pokud však nemovitosti kupujete, nikdy nezapomeňte smlouvy předkládat právnímu poradci, který odborně posoudí každou větu a smlouvu případně vhodně upraví.


Další podobné články na webu:

error: Stahujte 15 000 materiálů v naší online akademii 🎓.