Práce po maturitě: Jak napsat kvalitní životopis bez praxe?

Právě teď se asi nacházíte v plném proudu příprav na maturitní zkoušku, která má letos poměrně specifickou podobu. Chybí vám celé měsíce vzdělávání ve škole a praktických hodin, a tak se pravděpodobně nesoustředíte na nic jiného, pouze na přípravu.

Přesto se však na chvíli pojďme přesunout o pár měsíců do budoucnosti a představte si, že již máte zkoušku dospělosti za sebou a sháníte svoji první práci. Jak napsat životopis, který nezůstane ležet na stole personalisty navěky?

 

Po maturitě máte tři možnosti, co dál

Úspěšně složíte maturitní zkoušku a přemýšlíte, co dál? V podstatě se vám nabízí pouze hrstka možností. Studijní typy lidí, kteří chtějí získat další vzdělání, titul a prodloužit si studentský život, vyrazí na vysokou školu a pokračují ve svém vzdělávání zde. Dobrodružné duše zase rádi zamíří pracovat do zahraničí například na rok nebo dva a zlepšují si své jazykové schopnosti, poznávají nové země a kultury. Bohužel současná doba cestování příliš nepřeje, i když nemožná tato varianta také není samozřejmě.

A pak jste tu pravděpodobně vy, kdo se rozhodl pro sehnání práce hned po maturitě a začátek kariérního života. Můžete si ještě chvíli užívat studentského volna, ale dříve nebo později pravděpodobně začnete rozesílat první životopisy v životě. V době, kdy nezaměstnanost stoupá a mnoho oborů se potýká s krizí, možná nebudete mít zrovna ideální půdu pod nohama. Jak tedy zaujmout už životopisem a dostat se na pohovor i bez tolik žádané praxe?

 

Jak napsat životopis, který zaujme?

Kvalitní životopis se pozná již podle jeho struktury. Dříve používané slohové životopisy dnes již plně vystřídaly strukturované, které jsou mnohem přehlednější. Můžete si také jemně vyhrát s jeho grafickou podobou přidáním oddělovačů nebo barevných boxů, avšak rozhodně zůstávejte při zemi – nejedná se o umělecké dílo.

 

Kvalitní životopis by tedy měl splňovat následující podmínky, měl by být:

  • stručný,
  • přehledný,
  • čitelný,
  • výstižný.

 

Nezapomínejte, že životopis (neboli CV) představuje první dokument, který váš potencionální zaměstnavatel vidí a může si podle něj udělat obrázek o vás samotných. Často tento dokument poslouží také jako vaše vizitka, která společně s motivačním dopisem zajistí, zda vás personalista pozve na pohovor či nikoliv. Rozhodně jej tedy neodbývejte a naopak se v něm snažte trochu prodat.

Nepleťte si však zdravou sebepropagaci a lež. Ve vašem CV nikdy nelžete, ani si nepřikreslujte informace o vás. Personalista jednoduše dokáže ověřit správnost všech údajů a lhaní by vám jistě neprospělo.

 

Struktura životopisu:

  • Začněte hlavičkou – do popředí CV patří základní údaje jako celé jméno, adresa, kontaktní email, telefon a popřípadě vaše fotografie. Zkontrolujte především vhodnou emailovou adresu, která by neměla působit dětinsky nebo nepatřičně. Datum narození a věk nemusíte vůbec uvádět, jelikož se tato informace řadí mezi diskriminační otázky, na které se vás nemá zaměstnavatel právo ptát. Mezi další diskriminační témata se řadí náboženská nebo politická příslušnost, rodinný stav nebo počet dětí (i těch plánovaných).
  • Pokračujte výčtem vzdělání – do další části životopisu patří dosavadní vzdělání. Začněte s nejvyšším stupněm vzdělání a postupujte sestupně. Základní škola se neuvádí, proto postačí střední škola a to i v případě, že ji ještě nemáte dostudovanou. Jednoduše místo data ukončení studia napište do současnosti. Uvádějte také přesné názvy škol a oborů.
  • Do praxe zahrňte vše, co můžete nabídnout – v následující části by měla dostat prostor vaše praxe nebo pracovní zkušenosti. Jelikož ještě nemáte příliš co nabídnout, zahrňte do této části úplně vše, co by vám mohlo pomoci získat vysněné místo. Uveďte dlouhodobé brigády nebo absolvované stáže. Také přidejte (ne)placené praxe ze školy a kurzy nebo semináře, které jste absolvovali.
  • Speciální dovednosti – do závěru CV připište speciální dovednosti, mezi které patří jazykové dovednosti, řidičský průkaz nebo třeba dobrovolnická činnost.

 

Co když nemám opravdu nic, co bych mohl/a uvést do kolonky praxe?

Může se stát, že opravdu nemáte co nabídnout v kolonce praxe. Jestliže jste vyčerpali všechny brigády, stáže, praxe ze školy i vzdělávací kurzy a stále jste nezaplnili mnoho řádků, začněte se vzděláváním právě teď. Budoucí zaměstnavatelé velmi často přihlédnou ke snaze vzdělávat se i po škole a rádi si zformují nováčka k obrazu svému.

Můžete se tedy vrhnout na nejrůznější online kurzy, kterých je plný internet. Začněte s těmi zdarma a zaměřujte se na opravdu hodnotná témata. Webináře dnes nabízí téměř každý, možná i váš budoucí zaměstnavatel. Určitě si připíšete plusové body, pokud se již nyní budete zajímat o danou firmu a jejich vzdělávací systém.

Také se můžete vrhnout do rekvalifikačního kurzu, který rozšíří vaši kvalifikaci. Díky rekvalifikaci navíc můžete zcela změnit obor nebo spojit příbuzné obory tak, abyste se stali nepostradatelnými členy pracovního trhu.

 

 

Letošní maturanti to opravdu nebudou mít lehké

Vlivem pandemie a opatření vlády se letošní maturanti téměř nedostali do školy a na praxi. Navíc se musí na zkoušku dospělosti připravovat výrazným samostudiem bez otevřených knihoven, pouze pomocí online zdrojů. Těch naštěstí nabízí internet mnoho.

Ani po zvládnutí maturity však nebudou mít zdaleka vyhráno, jelikož se do pracovního trhu vrhají ve velmi nepříznivé době. Týká se vše uvedené také vás? Pak se obrňte trpělivostí a nebuďte na sebe příliš přísní. I zkušení pracovníci mohou mít v této době problém sehnat práci ve svém oboru. Možná vám to potrvá trochu déle nebo budete muset vykonávat práci mimo obor po nějakou dobu. Nezapomeňte však, že i tak se jedná o cenné zkušenosti, které můžete v budoucnosti zúročit. Nyní nastává pravý čas a možnost na sobě co nejvíce pracovat pro své budoucí já.


Další podobné články na webu:

error: Stahujte 15 000 materiálů v naší online akademii 🎓.