Bílá nemoc – rozbor knihy

 

   Kniha: Bílá nemoc

   Spisovatel(ka): Karel Čapek

   Přidal(a): Teryk94

 

Téma: varování před fašismem, jedinec proti tomu nic nezmůže

Hl. myšlenka:- nesmyslnost války

Čas:- před 2.sv.v. konec 30.let, ve státě připomínající Němocko

 

Prostor:

1. Nemocnice – Dr. Galén říká novinářům že pomůže i jiným lidem než jen chudým jen za podmínky že vládci zemí vyhlásí mír.

2. Kancelář Maršálka – Maršálek se bouchá do prsou aby dodal dramatičnost svému proslovu, ale zjistí že nic necítí, zjistí že má bílou nemoc.

 

Kompozice:- chronologicky, 4 dějství

LD: Drama: psáno pomocí monologů a dialogů

LŽ: Tragédie:- vážný obsah, tragický konec

Vypravěč : není v ději

 

Postavy : Dr. Galén – laskavý, hodný, neústupný, říkají mu doktor Dětina, slušný, vynalezl lék na Bílou nemoc, mírumilovný

Dvorní rada/Dr. Sigélius – lékař, vypočítavý

Baron Krϋg – tvrdohlavý, vedoucí zbrojních závodů, jediný přítel Maršála

Maršál – bezohledný, nelidský, diktátor, touží po moci, neústupný

 

Děj:

V zemi připomínající Německo se rozmohla nemoc zvaná Bílá nemoc nebo taky nemoc malomocných. Lidem který jí trpí se nejdřív objeví malá bílá skvrna, která je ale studená jako mramor a znecitlivělá, postupně jim ale začnou odpadávat kusy masa podobně jako u lepry. Dr. Sigélius na ní ale bohužel nemá lék tak jí léčí jen mastí proti zápachu a prášky proti bolesti. Když ale k němu na kliniku přijde Dr. Galén a tvrdí že má na ní lék tak mu nevěří a nechce ho nechat na své klinice ordinovat. Když se ale Galén zmíní že byl žákem jeho tchána, Sigélius mu povolí tam ordinovat. Galén má ale podmínku. Bude léčit jen chudé lidi a svůj lék nikomu neprozradí a neprodá. Sigéliovi se to nelíbí a nevěří že by to fungovalo ale nakonec svolí. Galén má na starost pokoj číslo 13. kde pacienty léčí svým lékem, který opravdu pomáhá. Sigélius zkouší Galéna přemluvit aby vyléčil jednoho váženějšího pacienta ale Galén odmítne. Na kliniku přijíždí Maršál aby se podíval pokrok v léčbě. Jsou tam i novináři kterým Galén po odchodu Maršála řekne aby otiskli to že svůj lék použije na ostatní lidi jen když bude vyhlášen mír. Sigéliu to zaslechne a Galéna vyhodí s tím že je blázen. Galén ordinuje u sebe doma a odmítá každého kdo není chudý nebo žebrák. Přijde za ním i Baron Krug v přestrojení ale Galén ho pozná. Nabídne mu že když on ukončí výrobu zbraní a donutí Maršála k míru tak ho vyléčí. Krug odmítá a odchází. Jde za Maršálem a říká mu co mu řekl Galén ale Maršál je přesvědčený že Galéna přemluví a posílá Kruga domu. Galén se nenechá přemluvit ani od Maršála. Opakuje mu svou podmínku ale Maršál se mu jen vysměje, v tu chvíli dostává zprávu že se baron Krug zastřelil. Galén ho přemlouvá aby zajistil mír že ten lék možná jednou bude potřebovat i sám Maršál. Ten tomu nevěří a posílá Galéna pryč. Když je jednou Maršál na balkóně a skandující dav volá jeho jméno, při proslovu se bouchne do prsou ale nic necítí. Vejde zpátky do pokoje a zjistí že má na prsou bílou skvrnu. Po přemlouvání své dcery zavolá Galénovi a slíbí mu že udělá mír ať přijde, Galén souhlasí ale k Maršálovi se už nedostane.

Když pospíchá skandujícím davem k Maršálovi je ušlapán k smrti a lék se rozbit.

 

Autor: Karel Čapek (1890-1938)

Meziválečná literatura 1918-1935

Demokratický proud 20.-30. léta 20.století ( obhajoba lidství)

 

Další představitelé:

Eduard Bass – Lidé z maringotek, Cirkus Humberto, Letáky

Karel Poláček – Bylo nás pět, Dům na předměstí, Muži v ofsajdu

Josef Čapek – Povídání o pejskovi a kočičce, Lélio, Stín kapradiny

 

Karel Čapek – prozaik, dramatik, básník, publicista, překladatel

-představitel pragmatismu (hledání absolutní pravdy)

– přítel T.G.M.

-patřil k pátečníkům (spisovatelé kteří se scházeli v pátek v pět v Lánech)

– zemřel na zápal plic

– navržen na Nobelovu cenu

Díla:Matka,Válka s mloky, Ze života hmyzu


Další podobné články na webu:

error: Content is protected !!