Třinec mýma očima – slohová práce

 

   Otázka: Třinec mýma očima

   Předmět: Český jazyk

   Autor: Vařečka

 

 

 

Třinec – velice svérázné industriální město nacházející se ve východním cípu naší republiky. Velkou část roku zachmuřené pod oblakem poletavého prachu. Strohé, nudně vypadající. To mu však nebrání, aby nemohl být dějištěm mnoha kulturních akcí. Mému oku nejvíce lahodí ty filmové.  Vždyť málokteré město se může pyšnit hned dvěma filmovými festivaly ročně. Pojďte se se mnou na jeden z nich podívat.

Je jím festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Pohodlně se usaďte, můžete si vzít popcorn a kolu, ale obávám se, že při těchto filmech vás chuť na jídlo přejde a místo toho budete šokovaně a mnohdy zděšeně sledovat plátno třineckého kina Kosmos. Přesně takový je festival Jeden svět. Jeho návštěva mě nikdy nenechá klidnou. Nenávist, šikana, války, hladomor.  To je jen malý výčet témat, kterými se tento festival každoročně zabývá. Tyto v médiích často diskutované problémy jsou zde rozebírány bez přetvářky a často i bez cenzury.  Nedílnou součástí mnoha projekcí je také debata s pořadateli. A to je také jedna z kladných stránek festivalu. Nejeden divák se tak může o své dojmy podělit s ostatními, podiskutovat dané téma, načerpat zajímavé informace ze zákulisí dokumentu a celkově se ještě hlouběji ponořit do jádra věci.

Ale i pro ty méně otrlé – jako například já, je zde připraven doprovodný program. Co takhle výstava fotografií z Tibetu a Barmy?  Atmosféra je daleko poklidnější, lidé procházející se kolem fotografií již méně vyjadřují své emoce. To ale nic nemění na tom, že fotografie zanechávají v člověku hluboký dojem. Jsou velmi působivé a realistické. Pozorovatel se snadno sžije s lidmi na snímcích a téměř na vlastní kůži může prožít osudy mnohých Tibeťanů.

Dalším (a mým nejoblíbenějším) místem, kde se festival koná je čajovna V Pohodě. Atmosféra při projekci v čajovně je daleko komornější než v sále kina. Vonící čaj, příjemné prostředí čajovny a samozřejmě působivý dokument. A právě toto komorní prostředí dává prostor daleko hlubším diskuzím po projekci. Komu by se také chtělo odcházet z tepla do mrazivého večera? A tak není výjimkou, že mnozí návštěvníci opouštějí čajovnu až těsně před zavíračkou, obohaceni o zajímavé postřehy a názory.

To byla jen malá ochutnávka kultury v Třinci. Stále jste přesvědčeni o tom, že je Třinec nezajímavý? Zkuste si udělat někdy čas a zajděte se podívat alespoň na jeden film třeba právě z festivalu Jeden svět.


Další podobné články na webu:

error: Content is protected !!