Opěrná soustava – zdravotní nauka

 

   Otázka: Opěrná soustava

   Předmět: Zdravotní nauka

   Zaslal(a): Bety

 

 

Základem opěrné soustav je kostra, která tvoří oporu celému tělu a ve spojení se svaly zajišťuje jeho pohyblivost. Kostra je složená převážně z kostí. Přitom některé kosti slouží jako ochranná pouzdra pro životně důležité orgány. Kostra hrudníku chrání plíce a srdce, lebka mozek a smyslové orgány.

 

Pojivové tkáně opěrné soustavy:

Ke kostře patří nejen kosti, ale i vazivo (vazy a šlachy) a chrupavky. Vazy spojují jednotlivé kosti, šlachy připojují ke kostem svaly a chrupavky pokrývají styčné plochy kostí v kloubech, spojují některé kosti a tvoří meziobratlové ploténky.

 

Vazivo, chrupavka a kosti jsou tkáně, a to tkáně pojivové – POJIVA. V pojivových tkáních vytvářejí tkáňové buňku značné množství mezibuněčné hmoty, která má dvě složky. Jednak je to základní hmota (beztvará amorfní hmota tvořená polysacharidy a bílkovinami), jednak jsou to vlákna. Vláknitá složka je buď velmi pevná, tvořená kolagenem nebo velmi pružná, tvořená elastinem. Oba druhy vláken jsou po chemické stránce glykoproteiny a jsou nejrozšířenějšími bílkovinami v těle. (30 až 40 % všech bílkovin)

 

Stavba kostry:

Kostra se dělí na lebku, kostru osovou a kostru končetin.

 

Stavba kosti:

Skládá se ze tří rozdílných složek: vazivové okostice, vlastní kostní tkáně a kostní dřeně.

Okostice (periostem) je většinou silný, tuhý, vazivový list, který pokrývá celou kost s výjimkou kloubních konců. Okostice je bohatě prokrvená a obsahuje nervy. Krevní cévy okostice mají význam pro výživu kostí.

  • Uvnitř kostí je zubovitá tkáň – spongióza.

 

Kostní dřeň vyplňuje dřeňové dutiny uvnitř diafýz dlouhých kostí  a drobné prostůrky mezi trámečky spongiózní kosti (epifýzy).

 

Dělení podle vývoje:

  • kostnatění(osifikace) – přeměna pojivových tkání v kost

Z vaziva

  • jsou kosti klenby lební
  • zvápenatělá ložiska v blízkosti vaziva umožňují přeměnu vazivové buňky v kostitvorné buňky

Z chrupavky

  • většina kostí
  • osifikace začíná:
  • vniknutím cévy a pak kostitvorné buňky (osteoblasty) do chrupavčitého základu vytvoří se jádro kostní tkáně (osifikační centrum) a od něj osifikace postupuje k okrajům

 

SPOJENÍ KOSTÍ

Opěrná soustava je soustava kostí, které jsou vzájemně spojené. Spojení může být pohyblivé nebo pevné. Příkladem pevného spojení je spoj mezi temenními kostmi lebky. Tento typ spojení se nazývá šev.  Pohyblivé spojení je realizováno kloubem. Klouby mají různé tvary i různou hybnost. Nejpohyblivější kloubní spojení v těle představuje ramenní kloub, který umožňuje pohyb horní končetiny všemi směry.


Další podobné články na webu:

error: Content is protected !!