Role muže a ženy v domácnosti – úvaha

 

   Otázka: Role muže a ženy v domácnosti

   Předmět: Sloh – úvaha

   Zaslal(a): LucPav

 

 

Osnova:

  1. Úvod: Role muže a ženy v domácnosti se dnes prolínají.
  2. Stať:
    • a) Vaření bylo ženskou prací, ale jak je to dnes?
    • b) Měl by muž pouze vydělávat peníze jako dříve, nebo ženě pomáhat s chodem domácnosti?
    • c) Pro fungující chod domácnosti musejí spojit své síly.
  3. Závěr: Jak by měl vypadat ideální vztah?

 

Role muže a ženy v domácnosti

Domnívám se, že role muže a ženy v domácnosti se v průběhu několika tisíců let výrazně změnila. Zatímco ještě v minulém století bylo pravidlem, že muž byl živitel a žena se starala o děti, nyní je všechno jinak… Tyto role se v dnešní době často prolínají, je to však dobře či špatně? A jak by vůbec měl vypadat ideální vztah mezi mužem a ženou?

Podle mého názoru bylo dříve u spousty mužů samozřejmostí, že žena má být neustále u plotny. Starat se, aby bylo dennodenně navařeno pro celou rodinu, aby bylo naklizeno a vypráno. Dnes má ale každá žena právo na své zaměstnání a koníčky. Každou generací tato samozřejmost u mužů postupně mizí. V několika případech se muži dokáží postarat o plné žaludky, zatímco žena celý den vydělává peníze.

V tehdejší době bylo zvyklostí, že peníze vydělával muž. Dnes by se však rodina z jednoho platu neuživila. Pracující žena v dnešní době tedy ani nemá tolik času na to, aby se starala o domácnost jako dříve. Z toho vyplývá, že domácnost by měla být dílem obou partnerů.

Záleží však na tom, co muž od ženy očekává a naopak. Vztah nemůže fungovat, pokud žena nemá dostatek času na péči o domácnost, a muž se na chodu této domácnosti už nijak nepodílí. Vztah nemůže fungovat ani v opačném případě, kdy se o domácnost nebude starat ani žena. Měli by navzájem spojit své síly, navzájem se tolerovat a pomáhat si.

Myslím si tedy, že ideálním vztahem mezi partnery je takový, který bude oběma vyhovovat.  Proč by muž nemohl vařit, zatímco žena bude uklízet? Záleží, komu které činnosti budou vyhovovat, záleží pouze na domluvě…


Další podobné články na webu:

error: Content is protected !!